Rok Malajalski, albo era Malajalski rozpoczyna się od miesiąca Czingam. Dzisiaj jest pierwszego dnia tego miesiąca. Nasz Nowy rok. Różnica między kalendarzem zachodnim, a naszym to 825 lat. 2020 minus 825 równa się 1195. Według naszego kalendarza mamy teraz rok 1195.
Jeśli w zachodzie pierwszego dnia w nowym roku ma przewagę, dla nas Keralczyków cały ten pierwszy miesiąc Czingam jest ważna. O tym zaraz.
Najpierw powiem małą anegdotę. Mało kto w Kerali wie jak się nazywają wszystkie miesiąca według naszego kalendarza. Mówię o osób między 15 a 40 lat. Według mojego dziadka, każdy Keralczyk powinienem dobrze mówić po Malajalam, i wiedzieć podstawowe rzeczy tak jak nazw wszystkich miesiąc w naszym kalendarzu. Więc jednego dnia jak razem wyszliśmy na spacer, nauczył mnie te wszystkie miesiąca. Do dzisiaj tego pamiętam. Jak nawet mnie ktoś obudzi w środku nocy to będę mógł wszystkie wymienić. A zakładam że 99 procent moich znajomych tego nie wiedzą. Bo sumie po co, jak już każdy używa język angielski w szkole, czy w pracy. Ale cieszę się że dziadek mi to nauczył.
Czingam – Sierpień/ Wrzesień
Kanni– Wrzesień/ Październik
Thulam– Październik/ Listopad
Vriszczikam– Listopad/ Grudzień
Dhanu– Grudzień/ Styczeń
Makaram– Styczeń/ Luty
Kumbham– Luty/ Marzec
Meenam– Marzec/ kwiecień
Medam– Kwiecień/ Maj
Idavam– Maj/ Czerwiec
Midunam– Czerwiec/ Lipiec
Karkkadakam– Lipiec/ Sierpień
Mimo to że żyjemy i funkcjonujemy według kalendarza zachodniego, My w Keralii obchodzimy wszystkie ważne dni/ święta według kalendarza Keralskiego. Moja mama, czy babcia uważnie patrzą na wszystkie daty ważne według Hinduizmu. Młodzi na to w ogóle nie wracają uwagi. Każdy kalendarz zachodni, ma i również dni i rok według naszego kalendarza napisany pod spodem. Zobaczcie.
Te duże cyfry, to z zachodniego kalendarzu. Te małe cyfry pod spodem w czerwonym kolorze to według kalendarza Keralskiego. Tam tez jest nasz rok napisany.
Czemu cały ten pierwszy miesiąc jest dla nas ważna?
Czingam się zaczyna, jak już monsun dobieg końca w Keralii. W tego miesiąca deszcz już nie pada, jest słonecznie. Wszyscy mają dobry humor. A rolnicy już zbierają zboża, i ryż. To już również miał wpływ na naszą religię, czyli Hinduizm. Stąd w Hinduizmie Czingam stał się taki ważny. W Markecie dużo produktów mamy. Rolnicy oferują zniżki. Ogólnie mamy nadmiar ryżu, warzywa, mleko, masła.
Pracownicy z tego powodu dostają premie od rządu. Na jakiś zakupy czy coś. Dostają bonusy. Tutaj nie ważne czy ktoś wierzy w Hinduizmie czy nie. Każdy jeden, jeśli ma stałą prace, to coś dostanie od pracodawca/rządu.
W Czingam również odbędą się targi. Np Targi produktów zrobione z naturalnych składników. Np juty. Juta to taka rodzaj tkanina. Polecam tych produktów. Można robić dobry biznes w Polsce, jak by ktoś szukał inspiracji.
Są wyścigi wodne. Wyścig Łodzi dokładnie. Są konkursy piękności. Kobiety ubierają się regionalnych ubraniach na tych konkursach.
Najważniejszym dniem tego miesiąca to 30′ ego Sierpnia. Czyli 14’ego dnia w Czingam. Tego dnia obchodzimy święto o nazwie Onam. Według Hinduizmu, Bóg Wisznu przychodzi do ziemi, nas odwiedzić i błogosławić.
Parę slow na temat Onam..
30’ego Sierpnia, dziewczyny ubierają się w białe Sari, faceci w białych koszulach. Biały kolor jak i Chrześcijaństwie, również i dla nas w Hinduizmie, jest kolorem czystości i pokoju. Tego dnia jemy różnorodne dania wegetariańskie. Uprawiamy różne sporty. Taki jak sporty wodne.
W tym roku raczej mało będziemy celebrować, przez Covid’ a. U nas rząd zgłosił potrójny Lock down. Przez to nawet nie ma jak zdjęcia zrobić i tu wkleić dla was.
W następnym wpisie więcej opowiem na temat tego festiwalu Onam.
1 komentarz
Happy Czingam