150. rocznica urodzin Gandhiego

Gandhi Jayanti to wydarzenia które obchodzimy w Indiach, z okazji rocznicy urodzin Mohandasa Karamchanda Gandhiego, który się urodził 2 października 1869 roku. 02 październik jest bardzo ważny dzień dla Hindusów. Ten rok był wyjątkowy, ponieważ to była 150. rocznica urodzin Mahatmy Gandhiego.

Gandhi jest znany na całym świecie prawda? On był wyznawcą pacyfizmu, przekonania, że wojna i przemoc są nieuzasadnione, a wszelkie spory możemy rozwiązywać bez siły i agresji.
Mahatma Gandhi był na czele Hinduskiej walki o niepodległości od Imperium Brytyjskich. Gdy Brytyjczycy używali broń aby nas zabić, Gandhi skorzystał z Ahimsy(sanskrit, co oznacza brak przemocy). Ludzie na całym świecie nauczyli od niego że można bez konfliktowo rozwiązać ludzkie spory. Przynajmniej przekonał Brytyjczyków żeby dali juz spokój i wrócili do swojego kraju.

Mohandas K. Gandhi był dla Hindusów, kim Józef Piłsudski był dla Polaków. Jedyna różnica polegała na tym że Gandhi strajkował razem z milionami Hindusami aby pozbyć imperium Brytyjskych. Drugi skorzystał z amunicji i broń aby walczyć z Rosjanami(co ja rozumiem. Wojna światowa to żaden żart). W każdym razie oboje są bohaterami dla swoich rodaków.

Każdego roku, drugiego października, ludzie w swoich osiedlach organizują imprezy w pamięci Gandhiego. Kiedy mieszkałem w Kerali, mieliśmy wielkie święto w naszym osiedlu. Ludzie gromadzili się, pogadali przy jedzeniu i muzyce. Były różne konkursy z śpiewu i tańca. Dzieci prezentowały spektakle na temat Gandhiego, ubrali się jak Gandhi. Z okularami, ubrani bardzo oszczędnie w ubraniach z białych tkanin.

W tym roku moi rodzice i członkowie rodziny zbudowali drewniane podium wykonany z drewna tekowego i dali jako prezent do wykorzystania na różne eventy w naszym osiedle. Czy jest lepsza okazja niż rocznica urodzin Mahatmy Gandhiego? Od teraz w naszym osiedlu jak będzie jakiś event lub spotkania, goście będą mogli mówić z tego podium. 🙂

150. rocznica urodzin Gandhiego
Podium daliśmy jako prezent z okazji 150 rocznicy urodzin Gandhiego.

Tego samego dnia odbyły się uroczystości w małym miasteczku Panmana, gdzie się urodził mój dziadek. Jego przyjaciele z dzieciństwa i byli uczniowe z Uniwersytetu zebrali się tego dnia, aby go uczcić i przemówić parę zdania na temat jego wkład do światu literackiego. Nawet mili ludzie z tej miejscowości nazywali swoją bibliotekę po mojego dziadka. Każda mała wioska w Kerali ma swoją bibliotekę. My w Kerali lubimy czytać.

150. rocznica urodzin Gandhiego
Biblioteka w Panmanie która została nazwana po mojego dziadka.

 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Follow

Get the latest posts delivered to your mailbox:

%d bloggers like this: