Co Hindusi wiedzą o Polskę

W Indiach Polska jest kojarzona z papieżem Janem Pawłem II, Mikołajem Kopernikiem oraz Marią Skłodowska-Curie. Młodzież kojarzy Polskę z zespołowymi metalowymi, takimi jak Behemoth i Vader. Mimo że wielu Hindusów nie słuchają metalu, Ci którzy słuchają wiedzą o Adamie Nergala Darskim. Behemoth jest bardzo sławny wśród młodych Hinduskich miłośników rock i metalu.

Co Hindusi wiedzą o Polskę

Sandesham(komunikat)- © Google

W południowych Indiach jest jeden znany dialog z popularnego filmu Sandesham (co oznacza komunikat) odnośnie Polskę – „Nie mów ani słowa o Polskę!”. Kiedy więc mówię do znajomych, że mieszkam w Polsce, żartują: „Nie mów ani słowa o Polskę!”: D

W tym filmie, dwóch braci należących do dwóch rywalizujących partii politycznych (kapitalistycznych i socjalistycznych) kłóci się o sytuację polityczną w kraju, gdzie zwyciężyła partia kapitalistyczna. Kiedy starszy brat który jest członkiem partii socjalistycznej, mówi o kwestiach polityki międzynarodowej, powołując się na scenariusz polityczny który panował w takich krajach jak Wietnam i Nikaragua, młodszy brat zaczyna mówić o problemach znajdująca się w komunistycznym, socjalistycznym reżimie. On zapyta-
„A co się stało w Polsce?”

– Nie mów ani słowa o Polskę!
Reaguje wkurzony, starszy brat. Ten żart utknął w naszym społeczeństwie. Choć czasem ludzie nawet jak nie mają zielonego pojęcia o Polskę, znają ten żart.

Kiedy jestem w Indiach, ludzie często pytają mnie – Polska? Czy to nie jest część ZSRR?” Wiele osób w Indiach nie mają pojęcia, że ​​ZSRR został już zlikwidowany i że Polska jest teraz niepodległym krajem. Muszę poświęcić trochę czasu aby im wytłumaczyć, że od trzydziestu lat Polska jest żywą demokracją, która rozwija się w szybkim tempie i ma najwyższy procent wzrostu PKB w Europie.”

Hindusi kojarzą się z krajami takie jak USA, Niemcy, Wielka Brytania i kraje arabskie z bogactwem i fortuną.  Gdy mówię im że mieszkam w Polsce, oni są zdziwieni. Dlaczego miałbym mieszkać w Polsce? Muszę wyjaśnić, że Polska nie jest taka sama jak 30 lat temu. Musiałem przesłać zdjęcia budynku Sky tower we Wrocławiu i zdjęcia starego miasto Wrocławia, aby moi dziadkowie i najbliżsi krewni wiedzieli że żyję w bezpiecznym i rozwiniętym kraju. Musiałem przełamać ich stereotypy dotyczące Polski i historię Polski odnośnie starego czasu komunistycznego gdzie ludzie czekali w kolejce na chleb, czy na mięso. Kiedy moi dziadkowie zobaczyli Sky tower, byli naprawdę zaskoczeni.

W Indiach kiedykolwiek miałbym wyjść z domu w dzień, ludzie pytają mnie … – ”Oh Czandu. Zaczekaj. Gdzie Ty uciekasz? Gdzie teraz jesteś? Kupę lat minęło!” (Czandu to mój imię rodzinne). Mówię im wtedy że mieszkam w Polsce … Oni na to: ”Polska? CO Ty tam robisz?” A potem spędzilibyśmy 30 minut, gdzie muszę rozwinąć wszystkie pozytywne aspekty dotyczące Polski(jestem niby takim ambasadorem marek Polski wśród znajomych w Indiach :D). Później trwa mały debat między nami gdzie ja muszę Polskę w dobrym świetle pokazać.

Były czasy gdzie musiałem unikać moich sąsiadów i wychodziłem z domu tylko w nocy. W przeciwnym razie spędzałbym większość czasu tłumacząc wszystkim, że nie walczę o swoje życie w Polsce.

Po kilku latach pobytu w Polsce miałem szczęście kupić własne mieszkanie. Teraz kiedy pokazuję zdjęcia mojego mieszkania i zdjęcia z Wrocławia, ludzie są pod wrażeniem. W końcu udało mi się zdobyć szacunek i aprobatę wielu z moich członków rodziny i znajomych. Wcześniej to było. ”Ahhhh Czandu? Czy on nie jest w Rosji, czy w jakimś kraju ZSRR?”(dobra może trochę przesadzam, ale wiecie o co mi chodzi?)

Rodzice też nie byli dumni mówić wszystkim że ich syn mieszka w Polsce. Może na głos by nie potwierdzili to co ja wam mówię. Ale wiem ze tak było. U nas jest duża presja aby udowodnić wszystkim że nasze synowie i córki są gdzieś w jakimś sławnym, bogatym kraju.

Moje rodzice odwiedzili mnie w 2015 roku. Wcześniej nie mieli pojęcia o Polskę, ani o tym jak wyglądało moje codzienne życie w Polsce. Kiedy zobaczyli że Polska jest porządnym, dobrze rozwiniętym krajem z zasadami i prawa(oraz ludźmi przestrzegającymi zasad ruchu drogowego 😉 ). Byli naprawdę szczęśliwi, że ich syn dobrze sobie radzi. Teraz nie pytają mnie, czy zamierzam zmienić Polskę na Norwegię, czy jakikolwiek inny zachodni kraj w Europie.

Teraz wielu moich znajomych pytają mnie o możliwości przyjazdu do Polski na studia czy do pracy. Widzieli mój przykład i w końcu myślą, że Polska jest również krajem gdzie można przyjechać i mieć godne życie. Wiele się zmieniło! Oczywiście mówię im że wybór Polski jest dobrym pomysłem tylko wtedy kiedy, są w stanie nauczyć języka i trochę poświęcać czasu na inwestowanie w siebie i na wybranie najlepszy kierunek studia. Mówię im że nie ma sensu przyjechać byleby przyjechać. Trzeba naprawdę się zastanowić co chcą zrobić w tym kraju.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Follow

Get the latest posts delivered to your mailbox:

%d bloggers like this: