Czemu dalej macie system kastowy ?

Wiele razy usłyszę od znajomych pytanie, czemu system kastowy dalej istnieje w Indiach.

Ludzie którzy pochodzą z niskiej kasty, otrzymują produkty spożywcze w dyskontowanych cenach plus mają zapewnioną miejsce w Uczelniach o światowej klasie, i otrzymują pracę w instytucjach Państwowych((bardzo często praca jest prawie gwarantowana). Jak Polacy to usłyszeli, byli pozytywnie nastawieni. „Tak, bardzo dobrze że wasz rząd robi coś, aby przenieść ludzi z dolnego szczebla społeczeństwa do chociaż średniego”

Gdy powiedziałem o tym, że istnieje informacja w akcie urodzeniowym że dana osoba pochodzi z niskiej kasty, to już gadka była inna(jest informacja jeśli tylko jesteś z niższej kasty. W przeciwnym razie nie ma żadnej info). „Stop. Czy nie próbujecie wycofać system kastowy ze społeczeństwa? To dlaczego wciąż macie informację o kastę w swoim akcie urodzeniowym? To jest bez sensu!’

W Indiach mieszkają 1,339 milion ludzi. W tym, ludzi z niższych kast wynosi sporo. Wyobraź sobie miliony ludzi otrzymujących przywileje z powodu swojej kasty. Pewnego dnia postanowimy skasować ten system kastowy. Myślicie to może tak działać? Czy to takie proste? Nie. Powiem CI dlaczego.

Edukacja
Jeśli dostaniesz się na studia do Uniwersytetu Państwowego i jakimś cudem ukończysz to studia, to znaczy że twoja kariera jest w dużym mierze zapewniona(mówię o takich uczelniach w pierwszej 200 w rankingu z całego kraju). Masz dobrą prace juz na start. Ludzie z niższej kasty mają miejsce zapewnioną w uczelniach. Może ta osoba mieć ciut mniej oceny z matury niż któraś osoba z wyższej kasty, ale dzięki swoją kastę ma zagwarantowaną miejsce w uczelni(dlatego ludzie z wyższej kasty muszą podwójnie pracować żeby się dostać do wiele szkół) Praktykujący lekarz w Indiach może zarobić naprawdę niezłe pieniądze(dobra może nie odrazu kokosy zarabiają, ale tylko z czasem. Tak jak na całym świecie widać). Tych którzy nie dostaną się na studia lekarskie, chodzą prywatnie na studia i płacą ogromną sumę.

Większość lekarzy w Indiach których znam są bardzo bogaci, i posiadają co najmniej 2 lub 3 samochody. Czy myślisz ze ludzie z niższych kast zgodzą się na zniesienie system kastowy. O Panie. Nie tak prędko.

Rezerwacje miejsc pracy
Jeśli pochodzisz z niższej kasty, rząd rezerwuje kilka tysięcy stanowisk pracy osobom z niższych kast(są tak zwany utarg coroczny). Bardzo trudno jest zwolnić kogoś z służby publicznej. To jest praktycznie nie wyobrażalne. Już będzie strajk, i wojna. Praca w Państwowych instytucjach oznacza pracę na całe życie. Żadna osoba nie będzie chciała rezygnować z pracy opartej na systemie rezerwacji. W rzeczywistości ciężko będzie komuś tłumaczyć że już jest 21 wiek, i mogą ludzie z nas wyśmiać bo my dalej przytulamy się do systemu kastowego.

Produkty w dyskontowanej cenie
Ludzie z niższej kasty mogą dostać ryż i inne produkty spożywcze, i do tego gaz do gotowania, za 50 procent mniej ceny niż rzeczywistej ceny na rynku. Kiedy ludzie z wyższej klasy płacą pełną sumę, ludzie którzy należą do niższej kasty mogą kupić te produkty w na prawdę śmiesznych cenach. Czy któraś psychicznie zdrowa osoba chciałby zrezygnować z tego przywileju? Hehe No raczej nie.

Chciałbym wspomnieć wam o jedną anegdotę. Uwielbiam anegdoty.
Rok temu oglądałem jedną debatę w telewizji, jak byłem w Kerali. Temat dotyczył rezerwacji i czy już nadszedł czas aby ten system zlikwidować. Jednym z członków panelu był człowiek pochodząc z niższej kasty. Ja od razu widziałem jak juz spojrzałem na imię tego człowieka i kolor jego skóry(Jay TY Hinduski rasisto!). Był urzędnikiem z wysokiego stanowiska. Przez całą dyskusję był całkowicie przeciwny zniesieniu systemu rezerwacji opartego na kastę. Kiedy ludzie z wyższej kasty próbowali wyjaśnić, że czują się ignorowani i nie jest zbyt dobrze z tym systemem rezerwacji w społeczeństwie, urzędnik zaczął być bardzo wkurzonym. Krzyczał i nie dawał szansy innym cokolwiek mówić. Chciałem wiedzieć co myślą ludzie z wyższych kast na temat systemu rezerwacji (To oni również są ciężko pracującymi ludzie. Postaram się zrobić dodatkowy post o tym co oni mogą myślec na temat rezerwacji i czemu mają już dość)

Podsumowując, ludzie z niższej kasty nie mają żadnego problemu z tym że ich kasta jest wymieniona w akcie urodzenia. Nie sądzę że system kastowy tak prędko zniknie z naszego społeczeństwa. Są zbyt wiele aspektów ekonomicznych i politycznych. Politycy nadużywają systemu kastowego, aby zostać w władze (wygrać wybory obiecując wolne miejsca pracy, minimalne pensji dla biednych, dyskontowane produkty spożywcze), a ludzie z niższej kasty wciąż kochają ten system, ponieważ mają zbyt wiele korzyści ekonomicznych, aby odmówić to wszystko.

2 komentarze

 1. Natalia Szmidt

  17/12/2020 at 17:17

  Jay, chciałabym zapytać czy znasz jakieś książki w języku polskim, które w dobry sposób opisują system kastowy i brak ruchliwości społecznej? Po Twoich artykułach bardzo zaciekawił mnie ten temat i postanowiłam przygotować o tym prezentację na zajęcia, niestety żadnej fajnej książki czy tekstu naukowego nie udało mi się znaleźć.

  1. Hindus w Polsce

   16/01/2021 at 11:51

   Dzień dobry Pani Natalia,
   niestety po polsku rzadko czytam książki. Jak coś po angielsku znajdę, wyślę Pani tytuł.
   mogę napisać tekst na temat Brahminowie na blogu. Ludzie z Kastu Brahmin często są negowani w mediach bo pochodzą z wyższej kasty. Na pewno coś więcej można się dowiedzieć o nich. Dużo ludzi w zagranicy mają milące pojęcia o nich.
   Pozdrawiam.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Follow

Get the latest posts delivered to your mailbox:

%d bloggers like this: