Czy można przeskoczyć z jednej kasty do drugiej ?

Czy można przeskoczyć z jednej kasty do drugiej ?

Niestety nie. Zaraz wyjaśniam.

Jak niektórzy z was wiedzą, system kastowy istnieje w Indiach.

Wierzymy że są 4 rodzajów ludzi- zależne od warny(czyli kolor skóry). (Warny nie należy mylić się z dźati. Zaraz powiem co to dźati)

Bramin, w hinduizmie członek najwyższej warny(kolor). Najpotężniejsi ze wszystkich kasty. Klasa kapłańskiej. Bramin powinien być oddany duchowo. On musi zdążyć przede wszystkim do mokszy(wyzwolenie). Męscy Braminowie są często kapłanie. Jeśli twój ojciec był kapłanem, jako syn powinieneś kontynuować jego pracę. Bramini są bardzo biali ludzie(prawie jak Europejczyk wygląda). Dlatego są w pierwszym miejscu hierarchii.

Kszatrija, członek drugiej najwyższej warny. W czasach starożytnych byli rekrutowani do wojska. Są wojownikami. Charakteryzują ich wierność, hart, silna wola, niezdolność do ucieczki z pola bitwy itd itp.
Wajśja, członek trzeciego według hierarchii. Zajmują się z handlem, rolnictwem itd..
Śudra, Najniższa ze wszystkich warn. Pracownicy fizyczni. Śudrowie najczęściej byli pomocnikami ludzi z wyższych kast.

Nietykalni – Nie liczymy ich wśród 4 rodzajów ludzi. Należało do nich wszystkie 'nieczyste’ zawody, typu czyszczenie toalety, latryny, Dalit to są ludzie którzy kiedyś należało do nietykalnych. Dalici są najczęściej wykorzystany w wyborach przez polityków. Politycy obiecują im darmowe jedzenie, czy minimalne pensje itd.. Czasem i politycy rozdają banknoty żeby ich wykupić. (Tylko w Indiach takie rzeczy mogą się dziać. A skąd Politycy mają kasy na to? hehe. Jak rozliczają podatki to bardzo skromnie. Kasę rozdać za freeko jakoś mają)

Te 4 główne kasty można dzielić na tysiące podkast(dźati). Dźati określają twoje pozycje w hierarchii społecznej(zapamiętaj to słowo dźati jeśli kiedyś z Hindusami będziesz na ten temat rozmawiał/ ła)Ja ich nie znam wszystkich. Gdy w stanie Maharasztra mają swoje pod kasty, w Keralii mamy jeszcze inne. Jest ich chyba 3000? Jedno spojrzenie na czyjeś nazwisko i można powiedzić z jakiej kasty ta osoba pochodzi. Dlatego trudno jest ukryć swoje pozycji w hierarchii. Każdy to widzi. Dziecko otrzyma kastę po ojcu.

Dam wam przykład.

Jeśli poznam kolegę Szajdźu, ja już wiem że on pochodzi z niższej kasty. (tak naprawdę ja mam to głęboko gdzieś. My młodzi raczej nie patrzymy na to). Tylko nasza kultura tak programował mój mózg, że ja od razu widzę jeśli ktoś jest z niższej kasty czy nie. TO nie dlatego że ja jestem rasistom. Szajdżu do tego też będzie miał trochę ciemną inkarnację. To też potwierdza jego kast(pamiętacie słowo warna(kolor)?)

Wracając do Szajdżu. może on ciężko uczyć w szkole i być prawnikiem, inżynierem, lekarzem czy tam ministrem w parlamencie. Ale zawsze będzie znany jako Szajdźu z kast xxx. Wiele razy widzę ludzi z Kerali, którzy udają się do Kataru lub innych Państw Arabskich i ciężko pracują przez 15-20 lat. Kiedy wrócą, zbudują ogromny dom, mają Jeep, czy Lexus i zamieszkają w najbardziej eleganckiej części miasta. Ale ludzie będą tą osobę pamiętać tylko jako Dalit, czyli Śudra. Jedno spojrzenie na kolor skóry lub jego nazwisko, i wszystko wiadomo. Ludzie w wieku mojego dziadka, czy moich rodziców wiedzą kto pochodzi z której kasty. To nie znaczy że od razu będą ich wyzywać, czy moi dziadkowie są rasistami. Takie podziały zostało stworzone przez naszych pradziadków dawno dawno temu. Niestety.

Jeśli chodzi o małżeństwa między kastami, to już jest problem. Na codzień wszyscy udajemy się że wszystko jest ładnie pięknie. Problem jest wtedy kiedy ktoś się pokocha z osobą z niższej kasty np. Powiedzmy jeśli kobieta się zakocha z facetem z innej kasty, mogą tylko wziąć ślub jeśli ona jest z niższej kast niż on. W odwrotnym przypadku, nie jest dozwolone.

Jak na zachodzie mamy rasizm, gdzie traktujemy ludzi różnie z względu na ich kolor skóry, w Indiach mamy swój rodzaj rasizm, gdzie klasyfikujemy ludzi do różnych kasty i dźati.

Czy można przeskoczyć z jednej kasty do drugiej ?

Nie ma takiej opcji. Kast nie ma nic wspólnego z twoim statusem ekonomicznym. Możesz stać się milionerem czy aktorem znanym, a twój kast się nie zmienia. Według naszej wiary, każdy człowiek rodzi się w pewnej dźati czy w grupie która z góry określa jego/ jej pozycje społeczną czy zawód(rybak, rolnik itd itp). Z tego powodu czasami ludzie z niższych kast gniewają się na ludzi z wyższych kast(czyli Braminowie, Kszatrijowie). Myślą- 'Pamiętam co wasze dziadkowie nam zrobili kiedyś. Nigdy więcej!’ Ludzie z niższych kast po cichu nienawidzą ludzie z wyższych kast.

A co śmieszne w Polsce twoja pozycja w hierarchii społecznej nie ogranicza Ciebie do niczego. Ania może być z bardzo biednej rodziny. Może wyjechać do Warszawy, studiować, ciężko pracować i być lekarką, Prawniczką blogerką czy influencerką. Może przeskoczyć z dolnej klasy społeczeństwa do wyższej. Nie jest ograniczoną tylko do dolnej klasy bo tak niestety urodziła. Mi się to podoba bardziej niż system kastowy 🙂

Czy system kastowy nadal istnieje w Indiach?

Nietykalność została zakazana już dawno temu. Jeśli ktoś jest z niższej kasty, w swoim akcie urodzinowym będzie miał informację o tym.(SC/ ST- Scheduled caste/ Scheduled tribe). Rząd ten sposób zweryfikuje czy ktoś jest naprawdę z niższej kasty czy nie. Osoba z niższej kasty może używać swój akt aby dostać pracę w urzędzie, czy kupić żywności w cenach dyskontowych(50 procent czasem). Czemu praca i żywności? Rząd robi wszystko żeby wyciągnąć ludzi z dół na samą górę w hierarchii społecznej.

W dokumentach dalej istnieje system kastowy w Indiach. Ale nie można kogoś obrazić pod względem jego kastę, albo zapytać tą osobę z jakiego kasty on/ ona pochodzi. Tylko w sprawach urzędowych można takich rzeczy zapytać.

2 komentarze

  1. Zuzanna Wollny

    08/03/2019 at 11:47

    Jay a jak to jest z wdowami czy kobietami porzuconymi przez mężczyzn? Mi coś chodzi po głowie, że one wykonują jakieś podłe prace, ale nie pamiętam dokładnie o co chodziło.

  2. Pan37

    14/03/2021 at 11:44

    Jak można rozpoznać z jakiej kasty jest dany mężczyzna /kobieta? Czy można spotkać Hidźrę z kasty Kszatrija? Czy Hidźra jak jest z wyższej kasty, to spada do niższej w społeczeństwie? W jakim wieku Hidźrej ucina jądra, aby przejść inicjację? Czy spotyka się, aby osoba z wysokiej kasty zarabiała mało? Czy to z jakiej kasty jesteś ma odzwierciedlenie w podatkach? Bardzo proszę, zrób artykuł o dźati jakie znasz i ile zarabiają. Bardzo przyjemnie czyta się.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Follow

Get the latest posts delivered to your mailbox:

%d bloggers like this: