Czym jest Demokracja ? Czy prawdziwa demokracja umiera powoli ?

Słowo Demokracja pochodzi od Greckiego. Istnieje wielu różne definicji tego słowa. Prawdziwa demokracja ma mniej więcej następujące cechy-


Wolne i uczciwe wybory
Wolność prasy
Wolność słowa
Prawo do protestu
Brak przymusu i korupcji w społeczeństwie
Prawa do głosowania dla wszystkich obywateli, w tym dla kobiet, dla mniejszości, dla osób z różnymi orientacjami seksualnymi.
Brak dyktatury
Podstawowe prawa człowieka
Bez okrucieństwa wobec mas

Indie

Kiedy ludzie mówią mi o ubóstwie w Indiach, o zatłoczonych miastach, biednych ludzi mieszkających w slumsach, zawsze czuję wyrzuty sumienia że jesteśmy gorszym narodem. Ale często sobie przypominam w głowie że przynajmniej jesteśmy demokracją.
Wmawiam sobie że w Indiach mamy sąd najwyższy który jest dla każdego obywatela. Może i nie jesteśmy najbogatszym krajem na świecie, ale obywatele kraju mają zapewnione dostępu do sprawiedliwości. Do tego Policja która mniej więcej dba o swoich obywateli. Fajnie nie?
Ale to tak nie wygląda w tej chwili

Demokracja istnieje w Indiach. Mamy wolne i uczciwe wybory, ale wolność słowa i prawo do protestu powoli maleją. Wolność prasy również jest już trochę gorsza niż kiedyś. Pamiętam że w Kerali, gdzie się urodziłem, policjant został aresztowany i miał sprawy w sądzie za to że zniesławiał premiera na Facebooku. Ten policjant krytykował naszego premiera i jego podejście do ludzi, i to już wystarczyło żeby mu aresztować. Takie historie nie miało miejsca w naszym kraju z 10 lat temu. Jeśli powiesz coś przeciwko Modi’ emu(Obecny premier Indii), czeka na Ciebie areszt i wyrok w sądzie. Czy tak powinna funkcjonować demokracja? Czy obywatel demokratycznego kraju nie może krytykować premiera, lub innego polityka? Wszystko musi być karalne?

Chiny

Nawet nie ma co mówić o demokracji w Chinach. Państwo totalitarne która zmusza swoich ludzi do niewolnictwa, w imię postępu gospodarczego i żeby Chiny stał się potęgą Świata. Zero prywatności i prawo do wyrażania swoich uczuć. Cieszę się że nie urodziłem się w Chinach.

Polska
Zawsze mi zaskakuje Polska(nawet do dziś) bo cieszycie się z wolnością wyrażania swoich uczuć w portalach społecznościowych czy w prasach publicznych. Ludzie na codzień krytykują polityków, wpiszą post o nich na Facebooku, i czasem nawet przeklinają na nich. To jest niespotykane w Indiach(można lekko krytykować polityków, ale przeklinać to już nie)

Świat staje się prawicowy
Na całym świcie ludzie wybierają prawicowych partie politycznych.
Boisonaro w Brazylii– Nie mogę uwierzyć że osoba homofobiczna i rasistowska może być premierem kraju tak różnorodnego jak Brazylia. Kto wybrał tego gościa?
Trump w USA– Trump. Prezydent, którego lubię z pewnych powodów (Jego działanie przeciwko Chiny i ich wprowadzające w błąd praktyki handlowe), ale i też nie lubię z wielu innych powodów. Na przykład gość który obraża kobiet i mniejszości, i nazywa każdą krytykę na jego temat jako ’fake news
Bardzo mnie wkurza to, że ​​gazety takie jak Washington Post, BBC i TIME regularnie krytykują Indie i nasz rząd. Amerykanie sami budują mury na granicę między USA i Meksykiem przeciwko imigrantów, a Brytyjczycy walczą się z Brexit’ em. Gdzie w tym wszystkim macie jaja żeby nam mówić jak mamy rządzić nasz kraj. Nazywają nas jako kraj trzeciego świata? Sami mają tyle problemów, ale chcą nam mówić jak mamy żyć. Najpierw posprzątaj swój podwórko, i później zajmij się z problemami całego świata.

Myślę że żyjemy w jednym z najgorszych czasów dla demokracji na tym świecie. Z Węgier, do Brazylii, z USA, Norwegia aż do Indii, sytuacja polityczna przypomina trochę jak w czasach dyktatury.
Musimy czekać jeszcze z 10-15 lat aby prawicowe partie polityczne odeszły od władzy i aby normalni politycy zaczęli zajmować się z polityką. Może wtedy będziemy mogli cieszyć się wolnością słowa i prawo do protestu. Rządy będą dbać o swoich obywateli. Ludzie nie będą karalni za każde małe przestępstwo. Może wtedy rasizm i homofobia również zniknie z społeczeństwa.
Co sądzicie?

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Follow

Get the latest posts delivered to your mailbox:

%d bloggers like this: