Długo wyczekiwana sprawiedliwość .

Hindusi wierzą, że bóg Ram, jedno z najważniejszych bóstw w Hinduizmie, urodził się w Ayodhya, około 540 km na południowy wschód od Nowej Delhi. W tej małej wiosce budowali świątynie w jego pamięć. To było kilkaset ładny lat temu. Turscy/ Persowie najeźdźcy Indii zniszczyli świątynię i zbudowali nad nią swój meczet w 1527 roku, znany jako Babri Masjid. Dlaczego Babri Masjid? Król Babur był królem imperium Mogołów, którzy rządzili nasz kraj przez ponad 1000 lat. Więc po jego pamięci nazwali meczet,  jako Babri Masjid. Po Arabsku Masjid oznacza Meczet.

Muzułmanie okazują swoją wyższość od innych wiar poprzez swoją architekturę. Jeśli im się uda zdobyć jakiś nowy kraj, lub miejsce, budują meczety i pałaców na miejscu pomnikach innych wyznań. Na przykład Kaaba w Mekce, kościół Hagia Sophia w Konstantynopolu.
Teraz wracając do tematu.

Ten meczet tam stał w Ayodhya przez te 500 lat. Ale w 1992 r. Niektórzy wyznawcy hinduizmu, może nazwijmy ich fanatykami religijnymi, udali się do miejsca meczetu, i zniszczyli ten budynek. Stwierdzili że rząd i tak nic pewnie nie robi. Więc wzięli sprawę w swoich rękach.

Zniszczenie meczetu spowodowało wojnę między muzułmanami i wyznawców Hinduizmu. Około 2000-3000 os. został rannych, Ayodhya stała się gorącym miejscem bitew politycznych między partiami politycznymi.. Niektóre partie zaczęły wspierać muzułmanów i ich prawo do odbudowy meczetu. Poparli muzułmanów tylko dlatego, że ten sposób można by było wykupić ich głosy i wygrać wybory.
Dużo Hindusów jednak chcieli aby świątynia Ramy wróciło na swoje miejsce. Ponieważ to tam urodził się bóg Rama.

19 listopada 2019 r. sąd najwyższy Indii orzekł, że sporna ziemia należy do wyznawców Hinduizmu. Badania archeologiczne pokazują, że pozostałości dawnej świątyni Ramy znaleziono w tym miejscu. Trzeba tą ziemie wrócić, ale sąd nie zostawił Muzułmanów z pustymi rękami. Dali im mały kawałek ziemi niedaleko tego miejsca, aby mogli budować swój własny meczet.

To był wielki dzień dla Indii. Ludzie czekali 500 lat, aby odzyskać kawałek ziemi które należało do nich, i do swojego ulubionego boga Ramy.

Hinduizm w skrócie przypomina mi moją babcie, która co wieczór idzie do ogrodu zrywać świeże hibiskusy, później pali lampy i kadzidełka, śpiewa hymny do swoich ulubionych bogów Kriszny, Śiwy, i bogini Saraswati. To jej 30 minut szczęścia. To naturalne, że wyznawcy hinduizmu chcą odzyskać swoją świątynię, które dla nich coś znaczy.

Nie jestem fanatykiem religijnym. Ale cieszę się, że w końcu wygrała sprawiedliwość. Ta świątynia jest częścią historii mojego kraju. Dlaczego mam się tego wstydzić? Jeśli obcy nazywają to nietolerancją do muzułmanów, to muszą zrozumieć że meczet można budować w każdym innym miejscu w Indiach. Akurat to dane miejsce w Ayodhya jest bardzo ważne dla wyznawców Hinduizmu.
Czy byłoby ok gdyby ktoś obcy zburzył świątynię na Watykanie, i zbudował tam meczet lub świątynię Hinduską? Nie sądzę. Jest częścią zachodniej cywilizacji i ich dziedzictwa kulturowego, i ma tak pozostać. Nie chodzi o religię. Chodzi o ludzką wiarę.
Co sądzicie?

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Follow

Get the latest posts delivered to your mailbox:

%d bloggers like this: