Dusza w mitologii Hinduskiej

Dusza w mitologii Hinduskiej

Kiedyś moja przyjaciółka zapytała mnie czy my Hindusi wierzymy w Dusze, i co się z duszą dzieje po śmierci.

Nie wiedziałem co jej powiedzieć i nie chciałem jej źle kierować. Poza tym nie znam wszystkiego o mojej kulturze. Czasami pisząc te teksty nauczam więcej rzeczy które bym inaczej nie wiedział.(np. kiedy pisałem o rzekę Ganges). Ciekawiło mi tą tematykę i postanowiłem przeprowadzić swoje badania.

Przede wszystkim pozwól mi opowiedzieć jaka była moja wiedza na temat dusz, i co o nich wiedziałem w dzieciństwie. Kiedy byliśmy młodzi, nasze babcie i starsi często mówili rzeczy żebyśmy byli skromni i abyśmy nie byli psotni. Tak więc, kiedy karmiłem kociaki z ulicy rybami lub zjadałem słodycze z kuchni, wtedy mi moja babcia powiedziała że jeśli powtórzę takie rzeczy, prawdopodobnie zostanę reinkarnowany jako mrówka, motyl albo po prostu zwykły robak. Będziemy przeżywali cholernie bolesną śmierć i nie będę miał żadnych emocji ani wspomnień od narodzin aż do śmierci. Więc powiedziała mi żebym robił dobre uczynki aby urodzić się jako człowiek w moim kolejnym życiu. Wierzyłem w tę historię aż do mojej dorosłości. Moja idea duszy i reinkarnacji była prawie ograniczona. Kiedy moja przyjaciółka zadała to pytanie, dałem jej zwykłą odpowiedź, której nauczyła mnie moja babcia.

Aby odpowiedzieć poprawnie przyjaciółką, postanowiłem zapytać wuja który bardzo dobrze wykształcił się w tej sferze na temat tego, co dzieje się z naszymi duszami (jeśli tak naprawdę istnieje). Odpowiedział mi następująco…

Nasza misja życiowa jest określona przez naszą duszę. Świadomie (lub nieświadomie) w porozumieniu z naszym przewodnikiem duchowym przeżywamy nasze codzienne życie. Teraz pewnie się zastanawiasz, co to jest 'przewodnikiem duchowym’(Spiritual guide po ang.).

Przewodniki Duchowe obejmują krewnych, którzy żyli na tej ziemi przed nami. Mogą również obejmować krewnych, którzy żyją w teraźniejszości. Zarówno żywi, jak i tych którzy kiedyś żyli dają nam radę. Stale przebywamy w obecności tych boskich istot, i one prowadzą nas i pokazują nam drogę. Przez tych boskich przewodników zostanie nam pokazane 1000 kombinacji w naszym obecnym życiu. Ja (obecna dusza) wybiorę tę, którą chcę. Nie tylko ta obecna dusza ma wybór, ale także dusze tych które kiedyś żyły mają głos w tej sprawie. Dusza (obecna) opuści Ziemię gdy odkryje że nie ma nic więcej do przeżycia.

Czasem zastanawiam się, dlaczego w naszych umysłach i na świecie są negatywne emocje, takie jak zazdrość, nienawiść itd…? Czemu jest wojna, i bieda? Na to mój wujek odpowiadał- zazdrość, śmierć, pragnienie władzy, bogactwa i rzeczy są ważne. Są to wszystko doświadczenia, które dusza musi przeżyć aby mogła przejść do następnego etapu swojego życia.

Ludzie kiedy umrą, odrodzą się jako istoty ludzkie w swoim następnym życiu. Nie ma przypadku, w którym dusza znajdująca się w ludzkim ciele, znajdzie miejsce w następnym życiu w ciele zwierząt. Reinkarnacja człowieka jest zawsze jak drugiego człowieka.

Teraz jest inne pytanie. A co z pierwszą duszą? Skąd pochodzi? Na to trudne pytanie, nie ma odpowiedz. Stwarza to ten sam dylemat odpowiadając na pytanie: czy kurczak czy jajko był pierwsze?

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Follow

Get the latest posts delivered to your mailbox:

%d bloggers like this: