Dzień Kerali

Pierwszego października obchodziliśmy w moim województwie, dzień Kerali.

Trochę jak Polska, my w Indiach również mieliśmy krwawą historię. Było wielu królestw, wojen, dużo osób zginęło. O tym za chwilę powiem.

Zanim dostaliśmy niepodległość od Anglików w 1947 roku, Kerala, czyli województwo skąd pochodzę, był podzielone na 4 części.

  • Południowe kanara obecnie nazywany jako Kasargod,
  • Travancore- obecna stolica Kerali,
  • Cochin
  • i Malabar.

Cochin i Travancore był królestwami. Nawet do dzisiaj królestwa w moim mieście czyli Travancore, stolica Kerali, ma dobrą imię wśród ludzi. Córka byłego króla jest zapraszana na różne festiwale, eventy, i ludzie mają szacunek do tej pani i do królestwa byłego Travancore. Trochę jak w Szwecji czy Holandii. Królestwa dalej istnieje. Jest król i królowa ale panuje demokracja w tych krajach, a królestwa nie ma nic do powiedzenia w sprawach organizacyjnych Państwa.

Kasargod jest zamieszkany przez prawie 90 procent muzułmanów, i tam rządził król o nazwie Tipu Sultan. Ten pan był persem który przyjechał, i zmienił wiary ludziom na islam. Pan Tipu sultan oddał cały Kasargod w ręce Anglików.

Zdziwilibyście się że istniał jeszcze mała kolonia francuska o nazwie Mahé w takim miejscu o nazwie Puducherry. Więc jak widzicie, Kasargod był w rękach Persów, Puducherry w rękach francuzów, a póżniej Anglicy przyjęli to wszystko, a oddali nam Hindusów na koniec. Byliśmy rozdani trochę jak piłka w meczu piłkarskim. Trochę tak jak było w Polsce.

Te 4 części jak nawet miał różne królestwa czy administratorzy, mieli jedną wspólną cechę. Wszyscy mówili po Malajalam.

Rząd Indii postanowił ujednolicić te wszystkie części na bazie języka Malajalam i ten sposób urodził się Województwo Kerala. Tak samo na bazie język Tamil, postał Tamilnadu, na bazie Kannada- Karnataka, na bazie Telugu- Andhra Pradesh. Jeszcze wile inne województwa jak Punjab, Assam, Bihar, Jammu i Kashmir, Madhya Pradesh, Orissa, Rajasthan, Uttar Pradesh i Bengal ten sposób urodził.

Ujednolicenie Indie na bazie języków stało się pierwszego października 1956′ ego roku. Ten Akt. się nazywa, States Reorganisation Act. Dlatego pierwszego października ludzie w różnych województwach w Indiach, obchodzą ten dzień jako dzień powstania swojego województwa.

Indie jest trochę jak Europa. Wiele różnych Państw gdzie w każdym kraju mówią w innym języku. Żeby ujednolicić Europe, powstał Unie europejską. A Nasz rząd ten sam sposób ujednolicił całą Indie. Jest to dla mnie szok że taki kraj Istnieje. Są różne zwyczaje, języki, zachowanie, ludzie, i jakimś cudem funkcjonujemy dalej jako jeden kraj.

Pierwszy październik jest bardzo wyjątkowy dla Keralczyków. Moja mama i tata, założyli parę lat temu fundację w pamięci dziadka- Fundacja Panmana. Jak ktoś nie wie, dziadek mój był gramatykiem i pisał książki na temat poprawności w mówieniu i pisaniu w języku Malajalam. Więc tym roku rodzice poszli do jednej znanej szkoły w naszym mieście, i tam dla 6 uczniów z tej szkoły, który osiągneli najlepszy wynik w języku malajalam, w państwowym egzaminie maturalnym, rozdali prezenty o wartości łącznie 600 zł. Może nie duża suma, ale zawsze coś. A i jeszcze, nie wiem czy to ważne, te dzieci pochodzą z niższej kasty. Nie że oni są segregowane pod kątem kasty czy coś, ale generalnie są z niższej kasty, i przeważnie mają problem z pieniędzmi. Rząd też im pomaga przez to że są z niskiej kasty. Temat rzeki generalnie.

Dzień Kerali
Mama razem z dziećmi i nauczycielami szkoły. Ojciec pstryknął zdjęcia.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Follow

Get the latest posts delivered to your mailbox:

%d bloggers like this: