Festiwal kultury podróży Światopogląd

W Marcu miałem okazję odwiedzić Torunia, aby wziąć udział w festiwalu o nazwie Festiwal kultury podróży Światopogląd. To była pierwsza edycja tego festiwalu. Festiwal miał na zadaniu przedstawić obywateli z Krajach takich jak Indie, Meksyk i Ukrainy. Jak my żyjemy w Polsce i jak sobie odnajdujemy w waszym kraju. Byli również prelegenci z Polski którzy podróżowali do tych krajach i podzielili z nami opinie na temat ich wyprawy i ich różne wspomnienia.

Pierwszy dzień był poświęcony na Indie, a w kolejnych dniach Meksyk i Ukrainę. Byłem jednym z trzech uczestników z Indii. Poza mną był Hindus mieszkając w Warszawie. Jesteśmy z tego samego stanu z Indii, Kerala. Fajnie było z Sargheev’ em rozmawiać w moim języku Malajalam. 🙂 Trzeci Hindus nazywał się Anshu. On jest nauczycielem z meteorologi w Uniwersytecie Poznańskim. Zrobił doktorant w Polsce i został tu na stale. Zarówno jak Ja, Anshu i Sargheev znaleźli swój drugi dom w Polsce.

Oprócz nas byli też prelegenci z Polski, którzy dzielili się z nami swoimi historiami na temat tego, jak było podróżować po Indiach i jakie rzeczy im zaskoczyły(np jak często ludzie im prosili o wspólne zdjęcia na ulicy. Nie wiem czy wiecie ale biali ludzie są bardzo mile widziani w Indiach. Pamiętajcie ten tekst o naszym kompleksie z kolorze skóry? Jak będziecie w Indiach, będziecie gwiazdami 😀 Nawet nie raz słyszałem że zapraszają białych ludzi do zagrania w Filmach Bollywood. Także do Indii lećcie :D). Prelegenci pokazywali nam slajdy z zdjęciami ze swojej podróży i filmiki z miejscowości takich jak Humpi( Humpi jest na liście światowego dziedzictwa UNESCO), czy złota świątynia w Amritsar (święte miejsce w Sikhizmie).

Katarzyna Grochowicz, zapalona podróżniczka, która podróżuje po świecie razem ze swoim synem Kajtanem, byli gwiazdami tego wieczoru. Kajtan był wielokrotnie w Indiach. Niesamowite było usłyszeć, jak Kajtan opowiadał nam o bezdomnych dzieciach śpiących na ulicach, i jak ten kraj okazał się dla niego szokiem kulturowym, kiedy po raz pierwszy odwiedził tam razem ze swoją matką.(może dla takiego Hindusa tak jak ja, nie jest to sensacją, bo ja widzę te dzieci prawie każdego dnia) Kajtan ma szczęścia, że w takim młodym wieku może podróżować i zwiedzać dużo ciekawych miejsc na tym planecie. Widziałem, że Kajtan był bardzo dojrzałą osobą na swój wiek. Te podróże zdecydowanie kształcił jego osobowość i dzięki temu stał się lepszym i tolerancyjnym na świat osobą.

W ramach festiwalu każdy z nas zostali zaproszeni na scenę, aby powiedzieć kilka słów o tym, jak żyjemy w Polsce i jak tutaj odnajdowaliśmy. Czułem bardzo sobą na scenie, i nawet mogłem opowiedzieć kilka śmiesznych anegdot. Na szczęście publiczność zrozumieli moje żarty i trochę pośmiali. Bardzo często używam humor, aby przełamać napięcie między mną a ludźmi. Stary dobry trik.
Na koniec mieliśmy nawet mały panel dyskusyjny z nami Hindusami i prelegentami z Polski. Pytali nas o prawach kobiet w Indiach, i o tym jak budować większą tolerancji do ludzi z różnych krajach świata żyjących w Polsce. Była to owocna 20 minutowa dyskusja, gdzie każdy z nas mogli wyrażać nasze opinie i poglądy.

Tutaj mały filmik z Festiwalu-

http://toruntv.pl/movie/show?id=18367

Cieszę się że organizatorzy mnie zaprosili na ten festiwal. Przynajmniej raz, dwa razy w roku dostaje takich typu zaproszenia od różnych Fundacji, gdzie mogę powiedzieć kilku słów o Indiach, i o naszych tradycjach i sposób myślenia. W zeszłym roku miałem okazję dać lekcje dzieciom ze szkoły podstawowej we Wrocławiu na temat Indii. Bardzo cenie te zaproszenia którą dostaję od czasu do czasu od różnych fundacji. To że kocham podróżować to wiadomo. Kto nie lubi? 😀 Co mnie najbardziej cieszy, to że mogę budować chociaż małą drobinę tolerancji do obcych ludzi wśród Polaków, i pokazać im że obcy to wcale nie znaczy gorszy. Takie rzeczy sprawiają, że warto żyć na tej planecie. Trochę znaleźć sens w takim trochę mało sensownym czasem świecie.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Follow

Get the latest posts delivered to your mailbox:

%d bloggers like this: