Hindutva

Hindutva

Hindutva to prawicowa ideologia która mówi ze Indie należy się do Hindusów (czytaj ludzie z wyznania Hinduizm). Hindutva przypomina o ludobójstwa Hindusów popełnione przez władców muzułmańskich kilkaset lat temu, i prosi młodych Hindusów aby się starali pomóc powrócić staro Hinduskich tradycji do Indii. Hindutva zachęca młodych Hindusów o odrzucenie kultury muzułmańskiej z Indii. Żeby Bharat(Indie) w końcu wróciła do swojej starej, potężnej jaźni.
Czemu ja piszę teraz o Hindutva? Dzisiaj czytałem jeden artykuł w internecie i myślałem że fajnie by było z wami podzielić się moimi przemyśleniami.

Threatened by Hindutva groups, Kerala writer S Hareesh withdraws novel

Jeden pisarz z Kerali musiał wycofać swoją opowieść z jednego znanego czasopisma, przez grupy popierających Hindutva. W swojej opowieści napisał że kobieta która chodzi do świątyni 5 dni w tygodniu, pokazuje że jest oficjalnie gotowa na seks. Kiedy nie udaje się do świątyni przez trzy lub cztery dni, pokazuje swoją abstynencje. Ona wtedy nie jest jeszcze gotowa na relacji seksualnych z mężczyznami. Grupy popierających Hindutva nie mogli tego strawić. „Kobieta i seks? i w dodatku w Świątyni? Mordujemy Cie! ” Wielu z tych mężczyzn grozili tego pisarza, że jeśli nie przestanie opublikować jego opowieści, odetną mu ręce. Pewien sławny polityk z Indii Shashi Tharoor, zaczął porównywać indyjskie grupy popierających Hindutva z grupą Taliban w Pakistanie i Afganistanie. Kurcze sumie Shashi Tharoor ma trochę rację. Hindutva stało się takim absurdem teraz.

Hindutva stała się swego rodzaju mechanizmem przeciwdziałającym radykalizmem muzułmańskich w Pakistanie czy w Arabii Saudyjskiej. „Jeśli muzułmanie mogą być radykalni i robić co chcą w Indiach czy w Pakistanie, pokażmy Ci co możemy zrobić my Hindusi w naszej ziemi, gdzie urodził się Bóg Rama”

Przypomniałem wam o tym, jak dużo gazety i czasopisma miałem okazję przeczytać z powodu mojego dziadka prawda? Pamiętam ile krotnie czytałem krótkie powieści pisane przez małych i dużych pisarzy wokół Kerali. Otwarcie pisali o seks, seksualnych pragnieniach mężczyzn i kobiet.  Zawsze byliśmy bardziej otwarci na tematy, które były tabu we większości częściach Indii i byliśmy dumni z tej artystycznej wolności. Jest tak wielu pisarzy muzułmańskich, chrześcijańskich w Kerali, którzy otwarcie pisali o seksie, kobietach i jej pragnieniach, gdzie w innych częściach Indii można było tylko pomarzyć o czymś takim. W Kerali był znany pisarz o imieniu Punathil Kunjabdulla. Wybrał kobiety jako swoich głównych bohaterów w większości swoich powieści. Otwarcie mówił o seksie, namiętności. Kobiety były silnymi postaciami w jego powieściach. On był muzułmaninem !!!

Sam przeczytałem wiele takich krótkich powieści i jestem bardzo dumny z takiej artystycznej wolności, z której korzystaliśmy w Kerali. Nie zwróciliśmy uwagi na religii ani kasty, jeśli chodzi o ekspresję artystyczną. W tamtych czasach grupy popierających Hindutva nie zadziałały w Kerali. Dla młodych Keralczyków to był świetny klimat aby napisać swoje głębokie tajemnice, pragnienia lub cokolwiek co chcieli wydostać się z siebie. Ta platforma była dostępna dla każdego, kto chciał pisać.

Co się stało z tą artystyczną wolnością?

Hindutva również znalazła swoją moc w Keralii. Czemu? Ze względu na obecną partię rządzącą BJP. Będzie to trwało tak długo, jak obecna partia polityczna BJP będzie rządzić nasz kraj. Nie chcą, żebyśmy pisali o seksie i kobietach i o jej pragnieniach w kontekście Świątyni. ”Bogu Ramie to się nie będzie spodobało”. Te grupy promujących Hindutva istniały od dawnych czasach w Indiach, tylko nie czuli się silni żeby cokolwiek mówić. Czują że teraz mogą zaszaleć, ponieważ obecny rząd w pewny sposób im popierają . Nie podoba im się ta artystyczna wolność, ponieważ może to być groźne dla Hindusów bardziej otwartych na tematy takie jak seks i tematy, które są tabu w pozostałych częściach Indii. Co, jeśli stracimy Kerala w rękach muzułmanów?(przez otwartością Keralczyków pewnie muzułmanie tu będą się czuć na swojo i będą rosnąć w populacji?) Kerala stanie się muzułmańską większością. Nie ma mowy!

Hindutva w Indiach. Jakiś odpowiednik w Polsce?

Czy wiesz, co naprawdę jest Hindutva w porównaniu z Polską?
Widziałeś młodych ludzi noszących koszulki z logo „Pamiętamy”? czy „Żołnierze wyklęci” w Polsce? Właśnie to jest Hindutva w polskim kontekście. Młodzi Polacy, którzy nie lubią zachodniej ideologii liberalizmu i otwartości , wielokulturowość noszą takie koszulki i mają trochę sympatii do takich grup jak ONR. Tymczasem w Indiach Hindutva jest przeciwko „muzułmańskiej inwazji”. Napisałem muzułmańską inwazję w nawiasach, ponieważ grupy takie jak RSS i Śiwa sena, które wspierają Hindutvę, wierzą że jeśli nie będziemy czujni, Islam dominuje Indie. Oni chcą zabezpieczyć swoją ideologię Indie dla Hindusów. Polskie grupy chcą chronić swoją ideologię Polska dla Polaków. Nie dla imigrantów lub innych Europejczyków!

Czy wspieram ideologię Hindutva? Co o tym myślę?

Urodziłem się w domu gdzie codziennie modliliśmy wieczorem i chodziliśmy 5 razy w tygodniu do świątyni. Zostałem wychowany, aby bać się o Boga. Nie rób nic złego innym. Bądź miły. Moi rodzice mieli chrześcijańskich przyjaciół, może niezbyt wielu muzułmańskich przyjaciół. Najlepszym przyjacielem mojego ojca był Johny, gdzie najlepszym przyjacielem mojego brata był Jose a drugi Sharon(muzułman). Zajęło mi kilka ładnych lat zanim dowiedziałem się, że Sharon jest muzułmaninem(serio!) Młodzi Hindusi, nigdy nie patrzą na czyjeś kastę ani religię. Naprawdę! Nie obchodziło nas kimś religię.

Nie popieram Hindutvy, ale wierzę w czymś innym. Wartości Indii. Tak, teraz istnieje Cow vigilantism(czujność w imieniu krowy) Muzułmanie, którzy są przyłapani z krową, są natychmiast bity na śmierć. Tak, wstydzę się czasami o tym rozmawiać. Czujność w imieniu krowy? (O mój Boże. Face palm). Jak wyjaśnię to moim przyjaciołom? Cześć Dżej, co tam? Ja- ‚a spoko, spoko’. ‚

Ej czy to prawda że w Indiach modlicie się do krów?”  Super!

Jestem smutny, że ​​moje Indie stały się nietolerancyjne wobec muzułmanów i mniejszości. Wierzę, że Indie są dla muzułmanów, chrześcijan i ludzie praktykujących Hinduizmu. Nikt nie jest lepszy. Tak, Indie to przede wszystkim kraj o własnej historii i wartości powyżej 2000 lat. Dlatego każdy musi szanować naszą tradycję i kulturę. Nie możesz narzucać prawa Sharia lub prosić kobiety o noszenie burki i praktykować potrójne talaq. Dla mnie to nie jest  moje Indie wtedy. To praktykujemy w pustyni, nie tutaj. Jest przeznaczony dla mułłów w Arabii Saudyjskiej i Pakistanie. Nie w Indiach. Jestem trochę ostrożny w kwestii powstania radykalnego islamu, ale to nie znaczy, że jestem przeciwko islamu lub chrześcijaństwu. Hindusi muzułmanie to na ogół dobrzy ludzie. Mam nadzieję, że prawicowa nienawiści wkrótce minie Indie i Polskę.

(Nie wierzę w całkowity liberalizm. Ale wierzę że istnieje coś w środku. Są dopuszczalne rzeczy, a są nie dopuszczalne rzeczy. Nie toleruję hipokryzji.)

Mam nadzieję że ten artykuł pomógł Ci zrozumieć, co to jest Hindutva.

 

2 komentarze

 1. lukk

  09/10/2018 at 00:14

  Hindusi = mieszkancy Indii, muzulmanin z Indii the jest Hindusem
  Hinduisci = wyznawcy Hinduizmu

 2. Anna

  14/11/2018 at 00:55

  Szanowny Panie,
  a może podstawową zasadą jest traktowanie innych osób, tak jak sami chcielibyśmy być traktowani. Co jakiś czas wraca temat noszenia okryć głowy przez muzułmanki, w krajach, które deklarują pełny rozdział władzy od religii. Przewija się ten temat po prasie i na portalach informacyjnych, ze np. w kraju X zakazano zakrywać twarz itp. O ile nie uważam w kontekście Polski za stosowne wieszania krzyży w salach szkolnych, albo wkładania Boga do dokumentów takich jak paszport, o tyle możliwość noszenia przeze mnie medalionu przedstawiającego Matkę Boską, którą dostałam od mojej babci, uważam za element oczywisty i moje podstawowe prawo obywatelskie. Noszę go więc jak chcę i kiedy chcę, bo tak pojmuje wolność wyznania i bardzo często zabieram go w podróże. Nie dlatego, żeby wkurzyć ewentualnych obcokrajowców, ale dlatego, że zwykle zabieram to, co najpotrzebniejsze, bliskie i do ochrony przed złymi wydarzeniami. Zawsze w moim odczuciu ta forma biżuterii ma dla mnie większą wartość niż wszystkie inne złoto. Jest to deklaracja mojej przynależności religijnej i nie widziałam w tym nic złego, że w tak otwarty sposób to deklaruję. W ostatnim czasie jednak pojawiła się dyskusja, czy takie formy osobistej deklaracji przynależności religijnej są dopuszczalne w miejscach publicznych? Czy jest dopuszczalne zakazać noszenia oznak, że jest się chrześcijaninem/hindusem/muzułmaninem? Czy chciałabym, żeby ktoś zabronił mi wejść do urzędu, czy przemieszczać się wśród tłumów, bo noszę wspomniany medalik? No nie chciałabym i stąd uważam za istotne, żeby trochę bronić praw tych kobiet do chodzenia w chuście.
  Chciałabym odnieść się jeszcze do kwestii tych koszulek z napisem „Pamiętamy”, czy ” Żołnierze wyklęci”. Nie do końca zgadzam się z tym, co napisałeś, że jest to taka polska Hindutva. Według twojego opisu wynika, że Hindutva to bardziej pogląd, który odnosi się do relacji państwo-religia. Są i takie przykłady w Polsce – dwa wymieniłam na początku artykułu. Natomiast geneza napisów o pamięci i żołnierzach wyklętych jest inna. Myślę, że to zbytnie uproszczenie powiązać te hasła z ruchami narodowościowymi. Nie kwestionuje, że jest grupa ludzi, która wypowiada bardzo nie tolerancyjne zdania w stylu: „Polska dla Polaków” ani nie prowadzę statystyk, czy odzież z napisami „Pamiętamy” i „Żołnierze wyklęci” jest popularniejsza wśród tych osób, ale same koszulki odnoszą się do wciąż żywej pamięci o II wojnie światowej, która jest w tych naszych domach w postaci dziadków i babci. Nie różnimy się tak bardzo w tym względzie od innych nacji. Amerykanie mają swoje filmy o Pearl Harbor, Brytyjczycy o Dunkierce, Rosjanie o Staliningradzie, a my mamy Powstanie Warszawskie, Katyń i Żołnierzy Wyklętych. Każdy naród chyba jakoś stara się w ten sposób uczcić pamięć osób, które poległy w walce o kraj.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Follow

Get the latest posts delivered to your mailbox:

%d bloggers like this: