Jak poznałem Capoeire w Polsce

W Polsce jest wiele sportów na każdą porę roku. Ludzie jeżdżą na rowerze, na deskorolce. Wiosną, latem, młodzi i dorośli jeżdżą deskorolkami w parkach oraz wokół ścieżek rowerowych.

W Polsce, korty tenisowe można wynająć za 20 zł/h, czyli 10 złotych na osobę (dość tanie do standardów indyjskich). W każdej małej wiosce w Polsce znajdują się korty tenisowe i boiska do koszykówki. Golf jest również popularnym sportem. Polska posiada również sporty zimowe, takie jak narty, sankowanie i hokej na lodzie. Polacy lubią też jeździectwo (głównie kobiety). Sporty zimowe to duża zajawka w Polsce. Sztuki walki, takie jak MMA, karate, kung-fu, Capoeira są bardzo popularne. Polacy przywiązują dużą wagę do samoobrony. Joanna Jędrzejczyk, która walczy w UFC, sprawiła, że ​​MMA stał się dosyć popularnym sportem w tym kraju

W Indiach nie mamy tak dużo sportu jak w Polsce. Najbardziej popularnym sportem jest Krykiet. Krykiet to sport, który Brytyjczycy wymyślili w okresie kolonizacji. Ten sport jest tak popularny, że nawet ludzie, którzy pochodzą z wiosek i z ubogich części społeczeństwa, są na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami w krykiecie. Kiedy Indie grają z Pakistanem, ludzie są przyklejeni do telewizji. Nawet mój dziadek i babcia oglądają te mecze telewizyjne. Krykiet mocno dominuje wszystkie inne sporty w Indiach. Piłka nożna ma niewiele miejsca na indyjskim podregionie. Posiadamy korty tenisowe i golfowe w Indiach, ale są zbyt drogie dla biednych i ludzie z klasy średniej aby mogli ćwiczyć codzienne. Golf jest zarezerwowany dla bogatych biznesmenów. Jest jeszcze jazda na rowerze, ale nie mamy ścieżek dla rowerzystów. Lekkoatletyka jest popularna w Indiach. Wiele uniwersytetów ma co roku wyścigi lekkoatletyczne i sportowe. Większość sportowców z indyjskich uniwersytetów to osoby z biednych rodzin. Rząd oferuje stypendia, a także miejsca pracy dla studentów, którzy dobrze spotykają się w sporcie.

Sztuki walki

Grupa capoeira Unicar Wrocław na obozie sportowym Capocampo nad Bałtykiem
Wrocławskie szczeniaki na obóz sportowy Capoeira w Poddąbiu

Sztuki walki w Indii zaczyna się dosyć silnie rozwijać. Wielu młodych Hindusów uczy się sztuk walki w młodym wieku. To nie jest bardzo drogie w porównaniu do innych sportów w Indiach. Ludzie trenują Karate, kung fu i inne regionalne sztuki walki (na przykład kalari). Nie było capoeira w Indiach 7 lat temu.

Jak poznałem Capoeire w Polsce

W Indiach jest obecnie około 4 lub 5 szkół uczących capoeira (tylko w miastach metropolitalnych). Kiedyś maja przyjaciółka poleciła mi capoeirę w Polsce. Wygooglowałem Capoeira i znalazłem bardzo piękną stronę internetową.  Po pierwszym treningu, wsiąknąłem. Capoeira jest sztuką walki połączoną z tańcem i muzyką. Każdego tygodnia trenujemy Capoeirę i gramy muzykę za pomocą pandeiro (bębna ręcznego) i berimbau (instrument ze sznurowadłami z brazylijskiej brzozy). Berimbau jest szefem Rody (kręgu, w którym gramy Capoeira). Berimbau decyduje o tempie gry. Im szybciej gra berimbau, tym szybciej gramy w capoeira. Grupa, w którym trenuję, Unciar Capoeira Wrocław, ma w tej chwili około 30-40 aktywnych członków. Ten rok był wyjątkowy dla naszej grupy. Nasza grupa ma swojego pierwszego profesora, prof. Patryka Cachorro Stolarza.

Roda Capoeira na morzu z członkami Unicar Capoeira Polonia
Roda pożegnalna dla naszych Brazylijskich trenerów

Co roku nad Polskim morze mamy nasze zgrupowanie z Capoeira o nazwie Capocampo. Właśnie skończyliśmy nasze 2 tygodniowe obóz z capoeira w Poddąbiu. W ciągu tych dwóch tygodni trenowaliśmy capoeira intensywnie z nauczycielami z Polski i Brazylii. Jakość nauczycieli i inne dodatkowe zajęcia dydaktyczne, takie jak Jiu-jitsu brazylijskie, tańce maculele sprawia, że ​​jest to jeden z najlepszych ośrodków szkoleniowych w Capoeira w Polsce. Mieliśmy też wspaniałe posiłki, aby regenerować nasze ciało po treningach. Każdego dnia zaczynamy od małej 30-minutowej rozgrzewki o godzinie 07.30. Potem śniadanie, i 1,5-godzinny trening z Capoeiry (zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych). Potem obiad, i 2 godzinny przerwy. Następnie zaczynamy treningi na plaży z akrobacjami lub treningi capoeiry w holu (w zależności od pogody). Są również zajęcia z Maculele lub taniec afro. Harmonogram zmienia się każdego dnia. Po każdym treningu nie zapominamy o szybkich kąpielach na Morzu Bałtyckim. To nawet obowiązkowe 🙂 Kąpiel w zimnej wodzie po treningu jest wspaniała. 🙂 Wieczorami kolacja o godzinie 18.00 i zajęcia około 20.00. Może to będzie muzykowanie i granie na instrumentach, albo zajęcia obronne w jiu-jitsu / systema.

Jay, Hindus nad Bałtykiem na obóz sportowy Capoeira.
Z moimi trenerami- z lewej, Brutto, Allison, Ja i Paulinho

Po tygodniu treningu miałem mały uraz pachwiny. Codzienna treningowa rutynowa kosztowała mnie. Pod koniec tygodnia czułem się trochę zmęczony i musiałem odpocząć. Pamiętam jeden szczególny dzień z obozu w tym roku. Gdy nasi trenerzy brazylijscy mieli wrócić do domu, pojechaliśmy na plażę chwili śpiewać z nimi i zagrać capoeirę, i pożegnać się z nimi. W tej chwili mój poziom energii był niski. Myślałem, czy powinienem iść tam albo po prostu siedzieć w moim pokoju? Moja przyjaciółka zabrała mnie tam i się nie wahałem. Wkrótce zaczęliśmy śpiewać piosenki capoeiry. Każda osoba musiał śpiewać jedną piosenkę. Jak tylko usłyszałem „Aue Aue Aue”, po prostu chciałem uciekać tam stąd i pójść gdzieś daleko. W tej chwili miałem naprawdę dość capoeirę. Myślałem, skąd ludzie mogą śpiewać i trenować capoeira 24/7. Spojrzałem na trenera i innych przyjaciół stojących wokół siebie, śpiewając pieśni (widać było ze byli trochę zmęczeni). Zastanawiałem się, skąd mają tę energię? Po drugim lub trzecim utworze czułem się winny. Po prostu nie czułem tego. Może nie jestem dobrym Capoeristą? Czemu jestem zmęczony capoeirą? Zaczęliśmy stuknąć nasze stopy. Kiedy zobaczyłem uśmiech i radość, jak inni śpiewali piosenki capoeiry, pomyślałem przez chwilę…. Czy to nie dlatego ćwiczę capoeirę? Wkrótce zacząłem powoli wchodzić w nastrój. Po około 15 minutach mój nastrój zmienił się i zacząłem śpiewać i uśmiechać się. To jest magią Capoeira. Kiedy czuję się słabo i nie mam energii, patrzę na innych i znowu mam energie. Kiedy gram capoeirę i śpiewam, mój zły nastrój i problemy znikają. Pół godziny temu nie wiedziałem czemu czuje się tak słabo. Ta zmiana przekonała mnie po raz kolejny, dlaczego trenuję Capoeirę. Capoeira daje mi energię, szczęście. Pomaga mi przekroczyć moje własne ograniczenia psychiczne. Daje mi wolność. Capoeira pomógł mi zbudować pewność siebie i skupić się na sobie. Stałem się lepszym człowiekiem dzięki Capoeira. Gorąco polecam przyjść i trenować Capoeira z nami.

Widzimy sie w Roda! Trenuj Capoeira!

3 komentarze

 1. Rav Zet

  15/08/2017 at 13:17

  Poznaliśmy się jakiś rok temu, na obozie Capocampo, nie miałem możliwości spędzić z tobą wiele czasu. Jednak jak dla mnie nie oceniając Cię po wyglądzie czy sposobie mówienia przez cały ten czas mogłem myśleć, że jesteś Polakiem. Ludzie bardzo dobrze Cię postrzegają. Po mimo korzeni gdzieś daleko udało Ci się zaaklimatyzować – jesteś już częścią Polskiego społeczeństwa i budujesz je w każdym dniu.

 2. Mateusz

  21/08/2017 at 23:36

  Z tymi boiskami oraz golfem to nie do konca prawda, a JJ to nie jedyna Polka w UFC. Czesc o Capoeira bardzo klimatyczna 🙂

 3. admin

  21/08/2017 at 23:57

  Hey Mateusz, Dzieki za komentarz. JJ to nie jedyna Polka w UFC. Masz racje, poprawie tekst. Tak to za mile słowa, dziękuję,

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Follow

Get the latest posts delivered to your mailbox:

%d bloggers like this: