Jak się modlą Hindusi – część I

Jak się modlą Hindusi – część I

W Indiach kiedy odwiedzamy świątynię, zdejmujemy nasze buty. Buty są uważany za brudny i nie powinniśmy wziąć go do środka.

W takim ruchliwym dniu, są wiele butów i sandałów przy drzwiach do świątyni. W większości świątyń Możesz zostawić swoje sandały na zewnątrz. W niektórych świątyniach znajdują się personele, którzy dbają o Twoje sandały. Musisz po prostu zapłacić im małą sumę pieniędzy.  Jak już jesteśmy w środku świątyni możemy znaleźć różne postacie bogów. Każda świątynia ma główny bóg, dla którego poświęcona jest ta świątynia. Są świątynie dla Kriszny, Śiwy, Durga, Wisznu itd. Np. Gdy odwiedzam świątynię Śiwy, największym punktem przyciągania tej świątyni jest postać Śiwy. Oprócz Śiwy, są małe pokoje w świątyni z figurami Kriszny, Wisznu, lub Kali. Stoimy przed figurą i wymawiamy mantry i hymny, które nasi rodzice nauczyli nam kiedyś.

Jak się modlą Hindusi - część I . Wisznu- jeden z najpopularniejszych bogów w Hinduizmie,
Wisznu- Postać Wisznu w Świątyni w Raipur, Indie.
Jak się modlą Hindusi - część I . DURGA Hinduska bogini. Jej imię oznacza też
DURGA Hinduska bogini. Raipur, Indie.

Gdy modlimy się, trzymamy się nasze dłonie razem. Nazywa się to gest ’Namaste’ (czyli gest nasz przywitalny). Korzystamy również z tego gestu, gdy spotykamy się z starszymi osobami (jako znak szacunku). Każdy bóg posiada własny hymn, który chwali ich i mówi jak wielkie i miłe one są. Są różne hymny dla różnych bogów. Szepczemy te hymny, a w końcu mówimy Bogu, czego chcemy. Pamiętam że miałem listę rzeczy z którymi chciałem prosić Boga, a każdego dnia powtarzałem to. Dobre życie dla mnie, dla moich rodziców, wuja, brata itp. Sposób modlitwy może zależeć od rodzaju osoby którą jesteś. Moja matka zazwyczaj jest emocjonalna podczas modlitwy i za dużo przejmuje się z sprawami kiedy prosi boga o coś. A z drugiej strony mój tata po prostu siedzi gdzieś na jakimś kącie Świątyni i wymawia mantry przez długi czas. Mój tato zna wiele mantry na pamięć i potrafi przez godzinę medytować. Niektórzy starzy potrafią być bardzo ekspresyjni ze stylem modlitwy. Mówią te mantry głośno i czasami wejdą do trybu transu. Ja często ich obserwuje i siedzę i przegapiam się z podziwu. Przed wszystkimi figurami, kapłan da nam kawałki kokosa lub deseru zrobionego z cukru i ryżu. W środku Świątynie są postawione małą płytkę z pastą wykonaną z drewna sandałowego, aby umieścić na nasze czoło. Więc posiadanie tej pasty na czole jest zazwyczaj znakiem, że dopiero co przyszedłeś po wizycie z świątyni. Kiedy pójdę z matką, ona umieszcza tą pastę na moim czole(Ona to zrobi każdym razem na sile nie pytając mnie czy chce :)).

W każdej świątyni są pięć lub sześć figurek bogów z brązu/srebra. W świątyni są różne rodzaje procesji, które wykonujemy aby zadowolić/chwalić Boga. Jak na przykład moja mama zgodziła się spalić w moim imieniu 100 lamp z oleju kokosowego aby syn miał lepsze życie i żebym nie trafiał na jakiś problemy. Często razem zapalimy świeczki wykonane z cytrusów i kawałków tkaniny z olejem kokosowym w wnętrzu. Wszystkie świeczki zostaną przygotowane przez księdza, zanim tam dotrzemy. Za to musimy zapłacić około 100-150 rupii(jedna złotówka to koło 16 rupii). Dlaczego to robimy? Bo wierzymy, że to będzie się podobało Bogu i ostatecznie otrzymamy to, czego od niej/niego wymagamy.

Moja mama poświęciła fortunę na te wszystkie procesje. Nawet jeśli ja mieszkam w Polsce, chodzi sama do świątyni i robi te procesje. Później gdy rozmawiamy przez telefon, odpowiada że zrobiła procesję X i Y i dlaczego to zrobiła dla mojej dobrej przyszłości… Ile krotnie mówiłem jej o tym że spędza dużo pieniędzy w tych świątyniach, a ona zwykle gniewa się i uważa, że nie czuję szacunku do Boga. Mimo że nie zgodziłem się z wydaniem tak dużo pieniędzy, nadal chodziłem i robiłem te procesje z nią, kiedy byłem młody.

więcej na następnym rozdziale…….

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Follow

Get the latest posts delivered to your mailbox:

%d bloggers like this: