8 Marca – Dzień kobiet . Jak w Indiach obchodzony jest dzień kobiet?

8ego Marca na całym świecie obchodzony jest dzień kobiet. Właśnie w Polsce poznałem ten obyczaj. Jeden dzień w roku poświęcony tylko i wyłącznie dla kobiet. Bardzo fajny gest.

Jak to wygląda w Indiach? Czy obchodzimy ten dzień? Już mówię.

Wczoraj z tego okazji życzyłem mojej mamie wszystkiego dobrego. Z tego co zauważyłem w portali społecznościowych czy w mediach, my nie za bardzo mamy tą tradycję celebrowania 08ego Marca jako dniem dla kobiet. Chyba nic się nie zmieniło odtąd mieszkam w Polsce. Dla pocieszenia powiem że również nie mamy dzień tylko i wyłącznie dla mężczyzn. To nie jest kwestia patriarchizmu.

Wstydu do pokazywania emocji?

Jakoś nie mamy w tradycji pokazywania uczucia do swoich rodziców czy do brata do sióstr. Oczywiście istnieją wyjątki, gdzie cała rodzina wykazuje swoich uczuć, przytulają się, matka pocałuje w policzku syna, ojciec mówi kocham cie synku. W naszej rodzinie tego nie ma. Więc my nie kupimy tulipanów dla swoich mam, czy dla babć. To nie jest tak że nasze rodziny są dysfunkcyjne.

Ale w internecie widziałem mnóstwo celebrytów, czy sportowców z Indii którzy życzyli wszystkiego dobrego dla swoich mam, czy żon na Instagramie czy na facebooku. Oni mogą tak zrobić. Chyba należałoby się tego zrobić. Jak masz kilka milion folowersów na Instagramie, każdy by tego zrobił. Nie? Żeby pokazać że wszystko jest pięknie fajnie i ogóle.

Ale taki zwykły Hindus tak jak ja, czy mój kuzyn czy kolega, my nie kupimy kwiat dla kobiet z tej okazji. To nie wynika z brak szacunku do kobiet. Co więcej powiedzieć, nie mamy nawet sklepów z kwiatami w środku miasta gdzie sprzedają tulipany, czy hibiskusy żebyśmy mogli je kupić. Są sklepy sprzedające kwiaty ale to tylko do użycia w świątyni. To nie jest to samo co tulipan czy bukiet róży które kupujecie w Polsce dla kobiet.

My Hindusi chyba trochę inaczej pokazujemy szacunek do kobiet. Np opiekowanie się z starszymi rodzicami, gdzie syn czy córka przyjmie matkę do swojego domu i opiekują się z nimi. Tu nawet nie chodzi o to czy należałoby tego zrobić czy nie. Każdy syn czy córka jest zobowiązana tego zrobić. Inaczej ludzie ich odbierają jako złych synów czy córek. Albo np. kupowanie jakiś prezent dla mamy z okazji rocznicy ślubu, albo sponsorowanie wycieczkę dla rodziców do Europy czy do do Malediwy. Podziękowanie ich za to co nam dali w życiu. Takie gesty są dla nas ważne. Chyba tak myślę.

Walentynki to już inna kwestia, tu trzeba widocznie kupić jakiś prezent i pokazać że podoba nam się druga osoba, i pokazać że są dla nas wyjątkowymi osobami. Kupić czekoladki albo napisać życzenia. Kilkanaście lat temu walentynki też nie były popularne. Ale globalizacja spowodowała że to stało się modne.

Czy kobiety są celebrowane w Indiach jakiś inny sposób?

W Kerali, na południowej Indii obchodzimy dzień kobiet nieco inaczej. Np mamy festiwal o nazwie Pongal. Największe na świecie spotkania tylko i wyłącznie dla kobiet. O co w tym chodzi?

Tego dnia około 2.5 milion kobiet gromadzą się w stolicy Kerali, w Trivandrum i gotują różne słodycze w imieniu boga o nazwie Ayyappa. Czemu gotują dla tego boga i czemu akurat słodyczy?

Bóg Ayyappa był celibatem, ale i też dobrze wychowanym i takim ideałem dla kobiet. A słodyczy z tego powodu że Ayyappa bardzo lubi słodyczy. Więc kobiety udają się na ten festiwal z taką nadzieją, że bóg ich posłucha i spełni ich oczekiwanie. Jak można to wam tłumaczyć inaczej? Np w Polsce ludzie pieszo idą do Częstochowy, bo to jest bardzo świętym miejscem dla Katolików prawda? Tak samo dla kobiet w południowej Indii, Pongala to festiwal gdzie oni muszą być rok w rok, nie wążne czy będzie tłum ludzi, czy będzie dużo dymu i zanieczyszczenie nie z tego świata.

Ah nie powiedziałem. Wszystko gotują przy użyciu drewna opałowego. Nie używają gazu. Więc jest dym, i jest bardzo duszno. 30 Stopni robi jeszcze swoje. Więc jak już wrócą po festiwalu do domu, moja mama, czy babcia czy ciocia pachnie dymem. Są zmęczeni po całym dniu bo tyle wdychali tego dymu.

Według księgi rekordów Guinessa, Attukal Pongala jest największym rocznym zgromadzeniem kobiet na świecie. Tego dnia faceci ogarniają logistykę i transportują kobiet od miejsca A do Z, i ogarniają dużo rzecz. Na miejscu festiwalu oprócz Policjantów, nie ma ogóle facetów.

w Tym roku z racji Covid, w domu trzeba było gotować te dania w imieniu boga Ayyappy. Moja bratanica i bratowa razem z moją mamą ugotowali słodki ryż na bazie cukru brązowego. Tak jak widać, wszystko gotowane przy użyciu drewna opalowego. To nie wynika z tego że nie mamy gazu. To jest tradycja, i to musi tak zostać.

Tutaj wideo przesłany przez moich rodziców. Moja bratowa Ambili nie lubi jak share’ uje nasze rodzinne zdjęcia czy filmy na internecie. Ale dla was po cichu to zrobię. To tylko między nami.

Dla wszystkich kobiet, życzę wszystkiego dobrego z okazji dzień kobiet. Spóźnione ale szczere.

1 Comment

  1. Pan37

    14/03/2021 at 11:52

    Rozumiem, ze kobieta jest dla męża, a nie do chwalenia się. Jest to prawidłowe podejście, bo przecież nie chcesz, aby Twój znajomy zabrał Ci Twoją kobietę. Zaciekawił mnie artykuł o kastach i o różnicach kulturowych i mam kilka pytań. Jak można rozpoznać z jakiej kasty jest dany mężczyzna /kobieta? Czy można spotkać Hidźrę z kasty Kszatrija? Czy Hidźra jak jest z wyższej kasty, to spada do niższej w społeczeństwie? W jakim wieku Hidźrej ucina jądra, aby przejść inicjację? Czy spotyka się, aby osoba z wysokiej kasty zarabiała mało? Czy to z jakiej kasty jesteś ma odzwierciedlenie w podatkach? Bardzo proszę, zrób artykuł o dźati jakie znasz i ile zarabiają. Bardzo przyjemnie czyta się.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Follow

Get the latest posts delivered to your mailbox:

%d bloggers like this: