Hindusi – kompleks o kolorze skóry

W Indiach są ludzie o różnych kolorach skóry i rasy. Na południu ludzie są bardziej ciemni, gdzie na północy ludzie są znacznie bardziej biali.


Hindusi – kompleks o kolorze skóry

Rynek ’kremów wybielających’ w Indiach, jest ogromny. W Indiach mężczyźni i kobiety chcą być biali. W reklamach telewizyjnych bardzo często firmy reklamują tych kremów. Największy producent krem wybielających w Indiach(Unilever), wprowadził na rynek ich produkty w 1970 roku. To był wielki sukces. Te reklamy pokazują mężczyznę albo kobietę, 'przed’ i 'po’ zastosowaniu tych kremów. Jak one wyglądają ciemniej przed zastosowaniem kremów, i jak zostali się biali w obrazach „po”. Bardzo często aktorki w indyjskim przemyśle filmowym Bollywood, mają bardzo jasną karnacje i dlatego są ambasadorami marek takich  kremów(producenci wyszukają głównie kobiet, którzy mają jasną skórę). Czy możemy narzekać, że ludzie jednak kupują te kremy? Która młoda Hinduska dziewczyna nie chciałaby wyglądać tak jak jej ulubiona aktorka? Młodzi Hindusi mężczyźni chcą wyglądać tak samo, jak ich idole Sharukh khan czy Salman Khan. Myślę że powodem dla którego czujemy się gorsi od innych ze względu na kolor skóry, jest głównie dlatego, że zostaliśmy skolonizowani przez Brytyjczyków. Gdybyśmy nie byli gorsi, to nie bylibyśmy skolonizowani. To jest nasza logika. Brytyjczycy wprowadzili nietykalność w Indiach. Ludzie, którzy byli robotnikami i mieli ciemną inkarnacje, nie mogli dotknąć brytyjskiej elity. Stąd się wzięło nasz kompleks.

Hindusi - kompleks o kolorze skóry
Fair and lovely- Najpopularnieszy krem do wybielania w Indiach.

Hindusi - kompleks o kolorze skóry

Urodziłem się z trochę jasniejszą skórę niż moi przyjaciele. Mój nick w szkole był 'biały karaluch’ :). Pamiętam że w szkole i Uniwersytecie, moi przyjaciele bardzo często mówili że jest niesprawiedliwe że oni urodzili z ciemną inkarnacją(może to nie mówili na głos, ale czytałem w ich myślach), i jak bardzo by chcieli mieć jasniejszą skórę. Często byłem zdziwiony, że moi przyjaciele czuli się nieco gorsi od ludzie, którzy mieli jasniejszą skórę. W pewnym sensie miałem też poczucie winy, że nie wyglądałem tak jak oni.

W Polsce ludzie idą na plaże, aby się opalać. W każdej części miasta znajdują się solaria. Ludzie narzekają, że wyglądają zbyt biało. Ludzie lubią mieć opalony wygląd. Kobiety w Polsce udają się do kosmeterii, aby wyglądać lepiej. Mężczyźni i kobiety stosują kremy przeciwstarzeniowe, ale nie mają żadnego kompleksu o kolorze skóry, jaki mamy my Hindusi. Na ulicach i w centrum miasta w Polsce, ludzie są zachwyceni cudzoziemcami którzy mają inny kolor skóry (rozumiem, my też czujemy się tak samo, jak ludzie z zachodnich krajów przylatują do naszego kraju). Mimo to, ludzie są zadowoleni ze swojego koloru skóry, i nie mają kompleksu niższości.
Pamiętam na początku kiedy przyjechałem do Polski, bałem się, że ludzie będą dyskryminować mnie ze względu na mój kolor skóry. Pomyślałem, że skoro jestem brązowy, jestem mniej atrakcyjny niż inni, którzy są biali i wyjątkowi. Nie byłem dumny z swojej rasy i koloru skóry. Ponieważ byłem brązowy, myślałem, że jestem brudny. Wiele razy bałem się wyjechać z domu pewnego dnia lub przejechać rowerem po miasta. Miałem na myśli, że jestem gorszy niż Europejczycy. Próbuję z tą myślą walczyć do tej pory. Nadal mam ten kompleks. Nie tak dawno temu wprowadziłem krem wybielających z Indii(poprzez rodziców), abym mógł wyglądać trochę lepiej i spokojnie wyjść z domu bez kompleksów. Używałem tego kremu w Polsce wiele razy, z nadzieją że, to sprawi że będę bardziej biały i mniej 'inny’ niż ludzie w Polsce(co za bzdura nie?). Wiele moich znajomych w Polsce akceptują mnie, takim jak jestem. Bardzo mnie to cieszy.

Hindusi – kompleks o kolorze skóry

Znam wielu ludzi w Indiach, którzy są bardzo pewni siebie i swojego wyglądu i wcale nie czują się gorsi od innych. Ale to może tylko 10 na 100 mężczyzn. Jeśli zapytasz moją matkę lub ojca, czy mają ten kompleks, powiedzieliby nie. Ten kompleks o 'bycie białym’ zaczęło się w ciągu ostatnich 30 lat lub mniej.
W tym momencie nasza obsesja 'bycia białym’ przeszła na rożne sfery życia: Bollywood, a także w nasze życie społeczne. Białe tancerki są bardzo docenione w filmach Bollywood, a barmani z Europy są często poszukiwani do pracy w pubach i barach w miastach takich jak Mumbai, Bangalore i Delhi.

Niedawno temu, trafiłem na wideo w YouTube, w którym jeden człowiek mówi o tym jak te kremy, i motto tych firm którzy wymuszają ludzie do bicia białym, zniszczył pewność siebie jednego pokolenia młodych mężczyzn i kobiet w Indiach. Zostawiam Ci ten klip. Dziękuję za uwagę.

5 komentarzy

 1. ewablazej

  25/07/2017 at 09:38

  Wspaniały, osobisty wpis, my tu w Europie rzadko zdajemy sobie sprawę, iż Hindus może mieć kompleks z powodu koloru skóry.
  Ciekawi mnie jedno – wydawało mi się, ze ten kompleks zaczął się od kolonizacji, a tu czytam, że od 30 lat? Dlaczego od 30 lat? Co się wtedy wydarzyło?

 2. Earth

  10/09/2019 at 11:00

  Ja mieszkam w UK i pracowałam z hindusem, który był bardzo brązowy. Po roku uwierzył w Boga Żywego i przez 7 lat wytrwał w wierze i jego skóra wybielała.
  To jest dziwne, ale teraz nie różni się niczym od przeciętnego Polaka.
  Nawet widać mu rumieńce.

 3. Marta Piłat

  27/07/2020 at 15:12

  Co za brednie

 4. Ewan

  08/10/2021 at 18:46

  Ciekawe…nie podejrzewałam ,że ktoś może mieć kompleks koloru skóry i to mieszkając w swoim kraju, gdzie wszyscy są brązowi.
  Przydałaby się wielka rewolucja wizerunkowa wśród Hindusów. Nie muszą być bladzi, bo są piękni ze swoim kolorytem!

 5. Ewan

  08/10/2021 at 18:46

  Ciekawe…nie podejrzewałam ,że ktoś może mieć kompleks koloru skóry i to mieszkając w swoim kraju, gdzie wszyscy są brązowi.
  Przydałaby się wielka rewolucja wizerunkowa wśród Hindusów. Nie muszą być bladzi, bo są piękni ze swoim kolorytem!

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Follow

Get the latest posts delivered to your mailbox:

%d bloggers like this: