Kompleks Polaka

Kompleks Polaka

Tak Jak wam wspomniałem, w tym poście chciałbym napisać o kompleksach Polaków ze swojego, jako Hindusa, punktu widzenia 🙂 Pisząc ten tekst dużo się uczyłem o nastawieniu przeciętnego Polaka. 🙂 Mam nadzieję że trafię w punkt, chociaż w kilku przypadkach.

Brak znajomości Języków obcych

Podczas moich studiów w Polsce, spotkałem wielu studentów w akademikach i na moim uniwersytecie, którzy znali angielski i potrafili łatwo komunikować się z obcokrajowcami. Wielu studentów mają do czynienia z językiem angielskim, bo wyjechali  do innego kraju europejskiego w ramach programu Erasmus, lub obejrzeli amerykańskie filmy lub sitcomy. Można zobaczyć podekscytowanie w ich oczach, kiedy rozpoczynają rozmowę z Tobą po angielsku. 🙂 Większość z nich cieszą się z możliwością ćwiczenia angielskiego.

Ale tez byli ogromna ilość studentów, którzy nie potrafili mówić po angielsku. Mimo że niektórzy z nich znali angielski, nie chcieli popełniać żadnych błędów. Byłem zaskoczony, dlaczego wielu ludzi mówili mi „Przepraszam, mój angielski jest bardzo zły” ze lekkim wstydem. Okazuje się później, kilka z nich może łatwo komunikować się z tobą przez 5 minut bez problemu. (Ja przeżyłem rok w Polsce znając tylko „Dzień dobry! Jak się masz” z okropnym Hinduskim akcentem. A ktoś nie może popełniać błędów? 🙂 ) To nie tylko studenci. Dorośli w wieku mojego ojca czy matki nie umieją mówić po angielsku(czy po żadnym innym języku obcym). Jeśli idziesz do sklepu, szansa że ​​sprzedawczynie mówią po angielsku to 1 na 10. Większość czasu rozmowa skończy się na „Dzień dobry”. Jeśli nie znasz polskiego, musisz polegać na uniwersalnym języku migowym. Jako obcokrajowca trzeba znać cyfry i nazwy produktów w języku polskim, bo inaczej może skończy się z tym, że będziesz musiał jeść nerki świnia na obiad (Prawdziwa historia, ale nie gotowałem w końcu nerki. Wyrzuciłem do kosza)

Wykształcenia dużo, ale zarobki mało.

Ile razy spotkałem się z Polakami, którzy na trybie dziennym studiowali 2/3 kierunki. Byłem zaskoczony, gdy dowiedziałem się że ktoś może uczyć się angielskiego na jednej uczelni, Pedagogikę w innej uczelni oddalonym o 10 km od pierwszej, a na dodatek 5 godzin dziennie pracę w sklepie. Ta koncepcja była dla mnie czymś zupełnie nowym. Ile motywację trzeba posiadać aby studiować kilka kierunków na raz?

Bądźmy szczerzy, ilu z tych studentów zarabiają przyzwoitą pensję po tylu ukończonych studiach? Ile? Nawet po 2 ukończonych kierunkach, wiele z nich zarabia 1800 złotych brutto (nie oceniam ludzi na podstawie ich wynagrodzenia)
Wielu studentów mają bardzo wysokie kwalifikacje, ale nadal muszą pracować wiele lata aby uzyskać przyzwoitą pensję. Polacy mogą mieć dużo wykształcenia ale ostatecznie pracodawca decyduje o ich losie. Pracodawca ma pełną kontrolę nad tym, ile zarabia pracownik. Osobiście nie znoszę tego, że pracodawca ma pełne zdanie w tej sprawie (może powinien się zmienić?)

Polak Kradnie

Wszyscy znamy ten żart, że gdy Niemcowi skradziono samochód w Niemczech, prawdopodobnie znajdziesz go gdzieś w Polsce. Polacy w Wielkiej Brytanii są niesławni za to, że są pijakami i kradną rowerów. To samo dotyczy Polaków w Niemczech.
Domyślam sobie, jak może się czuć przeciętny Polak gdy wyjeżdża do Wielkiej Brytanii lub Niemiec i musi stawić czoła tego rodzaju stereotypom, lub usłyszeć dowcipy o tym, jak Polacy są znani z tego że są złodziejami.
Nie będę was ocenić tutaj. (Pamiętaj, że my Hindusi mamy swoje własne stereotypy i kompleksy?)

Muszę dodać, że jako Hindus, byłem mega zaskoczony że Polacy kradną nawet foteliki rowerowe w Polsce. To dla mnie coś nowego. W Indiach ile razy zostawiłem swój rower gdzieś na boku ulicy, i nikt nawet nie dotknął mojego roweru. W Polsce trzeba kombinować aby żyć prawda? Wiem że tu jest inna rzeczywistość.

ciąg dalszy nastąpi….

3 komentarze

 1. ryszklim

  21/06/2018 at 13:25

  Troche przesadziles z ta uczciwoscia hindusow. Znam wielu hindusow o nazwisku np. Patel i poddal bym ich wczciwosc w wielka watpliwosc. Powinienes poczytac gazete „INDIA BULLETIN” wydawana w USA. Ja mambardzo wielkie watpliwosci co do Waszej uczciwosci. Mysle, ze procent uczciwych hindusow jest bardzo znikomy. „www.indiabulletinusa.com”

  1. Hindus w Polsce

   21/06/2018 at 14:08

   Dzień dobry, pisząc ten post wspomniałem że Hindusi również mamy dużo kompleksów(czytaj wady, kompleksy, minusy). Ja nie chciałem negować Polaków pisząc ten post. Co do Ludzi Patel z Indii…są to ludzie bardzo dobrze wykształceni. Mają najczęściej swoją firmę, prowadzają działalność, są bogaci itd… Są ich dużo w USA. Ja jednak nie mogę powiedzić coś na ich temat, bo na co dzień nie miałem z nimi nic wspólnego jak mieszkałem w Indiach. Indie jest tak dużym krajem i mamy ludzie jak Patelowie, Nairowie, Naidu itd . Nie da się tak ogółem ich wszystkich oceniać. Jak najbardziej uważam że nie jesteśmy świętymi krowami. Są i mega uczciwi ludzie u nas, i są tych kombinatorów jak na całym świecie

 2. Vic

  30/04/2019 at 03:48

  Przeciętny Hindus nikogo nie słucha, bo wydaje mu się, ze jest dużo lepszy od nas, dlatego nas nie szanuje.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Follow

Get the latest posts delivered to your mailbox:

%d bloggers like this: