Konflikt między Indiami a Pakistanem – O co w tym wszystkim chodzi ?

Codziennie czy w pracy, czy jak jadę autobusem, powtarzam następujące czynności. Wejdę do Google w zakładce wiadomości, i czytam o Indie, Chiny i o Pakistanie. No i na sam koniec obowiązkowo czytam o Trumpa. Co ten Trump znowu wymyślał, i czy dalej jest prezydentem.

Szczerze mówiąc nienawidzę historii. Nie wiem w którym roku był powstanie Warszawskie. Nie znam się na historii Polski, czy w którym roku wybuchła pierwsza wojna światowa, czy druga. W szkole ledwo zaliczyłem Historie. Moja matka była nauczycielką z Historii. Chyba to nic mi nie dało. Historia jest dla mnie nudna. Postaram się więc aby ten post był jak najmniej nudny jak możliwe dla mnie i dla wszystkich innych czytelników.

W 1947 r. Brytyjczycy postanowili opuścić Indie. Oficjalnie uzyskaliśmy niepodległość dzięki ruchom Walka bez przemocy(non-violence). Propagatorem i zwolennikiem tego podejścia był Mahatma Gandhi. Po uzyskaniu niepodległości, muzułmańskiej większości w Indiach pod dowództwem Muhammada Ali Jinnah, żądali odrębnej ziemi dla Muzułmanów.
Wtedy nasz premier był Nehru. On razem z Brytyjskim admirałem Lord Mountbatten i z Panem Jinnah zgodzili się podzielić wszystkie zasoby wojskowe między Indiami i Pakistanem. Kiedy Pakistan otrzymał 36 procent czołgów, baz wojskowych, broni i amunicji, Indie dostał 66 procent (Indie jest o wiele większy niż Pakistan).
Wszystko ładnie pięknie, ale nie dogadaliśmy się o jednej rzecz. Jedno Państwo zwane Kaszmir nie zdecydował się jeszcze, po której stronie chciałby się przyłączyć. Indie przejął pełną kontrolę nad Kaszmirem, ale Pakistan aż tak łatwo nam nie chciał dać Kaszmir. (Kaszmir ma muzułmańską większość. Więc Pakistan czuje że ma prawo do Kaszmiru). Wojna wybuchła i trwała aż do 1965 roku.

Obecnie 60 procent Kaszmir jest pod kontrolą Indii, a Pakistan kontroluje pozostałe 40 procent. Mieszkał kiedyś w Kaszmirze dużo Hindusów z wyższych kast(głównie kapłanie). Byli mordowani przez muzułmanów. Więc my się nie lubimy z Pakistanem. Ja znam tylko część historie. Nie wiem po której stronie jest prawdą. Czy faktycznie zabijali Hindusów? Mnie wtedy jeszcze na tym świecie nie było.

Czemu Pakistan jest dla nas problemem?
Pakistan ma znacznie mniejszą ludność niż Indie. Ma mnóstwo sprzętu wojskowego i amunicji, i sami nie wiedzą co mają z nim zrobić. Pakistan więc inwestował swój czas i pieniędzy w armii i kupował jak najwięcej broń jak się da, zamiast rozwijać swoją gospodarkę czy inwestować w swoich ludzi.

Pakistan tak naprawdę jest młodym krajem. Gdzie Indie ma 2000 lat historii, Pakistan zaistnieje tylko od 72 lata na mapie świata. Pakistan jest ideologią. Kraj dla muzułmanów. Tylko i wyłącznie dla muzułmanów. Nie dla ludzi z innych wiar(oni są mniejszością). Czuli strach już od samego początku swojego zaistnienia. Nauczał swoich ludzi że Indie jest dla nas zagrożeniem. Co śmieszne w Indiach mieszkają więcej muzułmanów niż w Pakistanie. Więc co za argument?

Dla nas Hindusów, Pakistan jest takim kuzynem którego straciliśmy w czasie naszej młodości. Kiedyś wszyscy mieszkaliśmy razem w braterstwie w jednym Państwie. Teraz przez polityków nie lubimy się na wzajem. Nie ważne ile razy nas atakują terroryści, zawsze ludzie będą mówić o pokoju i braterstwie.

A nagle przychodzi wujek Sam
USA w latach 70’tych szukał przyjaciół (głównie Pakistan, Turcję i Iran) w tym rejonie naszego świata aby przeciwdziałać wpływom komunistycznym ze Związku Radzieckiego. Wiecie jak Stany po całym świecie chodzi i promuje swoją ideologie demokratyzmu.(Indie nie chciał przyłączyć się do tego sojuszu, ponieważ mamy dobre stosunki z Związkiem Radzieckim. Od wiele lat nam daje czołgi i amunicji). Pakistan się zgodził na pomysł USA. Stany dawał im dużo bomb, sprzętu wojskowego i pomocy finansowej  Za pomocą USA zaczęli szkolić żołnierzy (zwanych Mudżahedinowie), aby walczyć z ZSRR. Mudżahedinowie oznacza „żołnierzy walczących o Dżihad”. Święta wojna. Brzmi fajnie prawda? Tak naprawdę to są zwykle terroryści.

Jest jeszcze mnóstwo historii które wam nie chcę powiedzieć tu i teraz. Nie ma na to tyle miejsca i czasu. Podobno zwykły człowiek ma czas uwagi maks 2 min. Więc idziemy dalej. 😀

W Pakistanie są wybory tak jak w Indiach. Ale parę razy dyktatorzy rządzili Pakistan. Niby istnieje tam demokracja. Szczerze nikt nie wie kto rządzi Pakistan. Czy to armia? Czy terroryści? Czy ich rząd? Ludzie i pras mówią że rząd istnieje po to żeby ludzie myśleli że Pakistan jest normalnym krajem, ale armia dyktuje wszystkie warunki. Arma planuje Atak na Indie. Armia używa Mudżahedinów do walki z Hindusami w sprawie Kaszmiru, ale nigdy się do tego nie przyznają.  Sumie mają Mudżahedinów którzy w imieniu Allah są gotowi zabijać ludzi. Czemu mają z tego nie skorzystać?

W 2001 r. terrorystów atakowali Indyjski parlament. Zginęło 14 osób. Pakistan mówi że nie mają z tym nic wspólnego.
W 2006 r. doszło do ataku na Indyjską stację lotniczą w Pathankot. Zginęło 7 personelu wojskowego i 1 cywil. W tym samym roku nastąpił kolejny atak na Kaszmir administrowany przez Indie (Uri) gdzie zginęło 19 żołnierzy. Pakistan znowu umywał ręce i mówili że nie mają z tym nic wspólnego.
w 2019 roku(lutego. Nie tak dawno temu) atakowali Indie znowu i zabijali 40 żołnierzy.
Większość ataków została przeprowadzona przez Pakistańską grupę terrorystyczną Jaish e Mohammed(JEM)

Karma wraca

Pakistan jest teraz w ciężkiej sytuacji. Tych Mudżahedinów którzy wyszkolili na swoją korzyść teraz atakują i zabijają swoich ludzi w Pakistanie. Często są zamachy gdzie 10-30 osób zginą tak o. To już nie żadna sensacja dla nich. Codzienność dla Pakistańczyka. Pakistan jako kraj, może nie istnieć za 20-50 lat. Prawdopodobnie zostanie podzielony na mniejsze części ze względu na fanatyzm religijny i brak rozwoju ekonomicznego. Ludzie są frustrowani. A Pakistan z kolei mówi ze Indie próbuje podzielić Pakistan na wiele części. Nie Prawda. Sami sobie stwarzali ten problem. My w Indiach mamy swoje problemy. Brak równouprawnienia między płciami, system kastowy, ubóstwo itd itd. Gdzie między tym wszystkim mamy czas na Pakistan?

W Indiach mamy przysłowie- Nawet jeśli nakarmisz węża mlekiem, on wciąż będzie produkował truciznę.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Follow

Get the latest posts delivered to your mailbox:

%d bloggers like this: