Lista faux-pas i gaf które popełnił nasz pierwszy premier Indyjski

Pewnie nie wiesz kto był pierwszym premierem Indii, prawda?. Pewnie trochę się interesujesz Indią, naszą kulturą, historią, ludźmi, ale nigdy nie czytałeś na temat polityki w naszym kraju. W tym poście powiem więcej na temat pierwszego premiera republiki Indii.

Pierwszy premier Indii nazywał się Jawaharlal Nehru. Ludzie dali mu taki prefiks Pandit. Czyli przedstawiono go jako Pandit Jawaharlal Nehru. Pandit w języku sanskrit, oznacza ktoś kto jest wyczytany, mądry w jakimś obszarze. Jak on to dostał ten prefiks to nie wiem. Ale mam pewne teorie, i przemyślenia. Zaraz się dzielę z tobą tymi przemyśleniami.

Najpierw powiem krótką historię jak to się stało że on dostał premierem naszego kraju. Jak to pewnie wiecie, byliśmy kolonią Angielską. 15-ego Sierpnia 1947-ego roku odzyskaliśmy niepodległość od Anglików. Jest takie znany zdjęcie, gdzie Lord Mountbatten ze strony Anglików, Nehru z Indii i Jinnah z Pakistanu siedzą razem i dzielą Indie na Indie i Pakistan. Jak to Anglicy, lubią podbić różne państwa, robić problemy i namieszać tam ludziom w głowie i póżniej wyjechać z tego Państwa, i całe to Państwo będzie borykać z problemami po ich wyjeździe. Z resztą, widać to teraz w Afghanistanie, kiedy Anglicy i Amerykanie razem z NATO opuścili Państwo, a tam opanuje bieda, i rządzi Taliban.

Dobra, wracając do tematu. Anglicy obiecywali muzułmanom w Indiach że dadzą im osobne Państwo. Jinnah ze strony Pakistanu reprezentował Pakistan wtedy. No ta trójka siedzieli przy stole, i Mountbatten który był wtedy wicekrólem Indii, wziął sobie długopis i podzielił całą Indie. No co mam powiedzieć, przez to miliony ludzie mieli jechać do Pakistanu z Indii, doszło do wysiedlenie ludzi. Np część rodzina z Indii wyjechał do Pakistanu, a część został w Indiach. Czerpali ludzie strasznie. Np jak by było jak byśmy teraz dzielili Polskę na pól. Na 2 kraje. Dużo ludzi by stracili swoich bliskich i by nie widzieli z nimi przez kolejne kilkadziesiąt lat. No to tak było w naszym przypadku.

Dobra już prawie kończę historię. Jeszcze minuta. Nehru reprezentował partię INC. Indian National Congress. Jak to mam powiedzieć. Ta partia była w łóżku razem z Anglikami i dlatego między innymi doszli do władzy. No więc jak Anglicy odpuścili nasz kraj, dali nasz kraj w rękach partii INC. Ta partia nam zrobiła dużo szkód. Zaraz o tym wszystkim powiem. Nie tak łatwo zostali wybrani do rządzenia naszego kraju. Zrobili na pewno dużo dla Anglików. Dużo przywileje. Np wybaczenie dużo grzechów Anglików takich jak- mordowanie kilka miliony Hindusów, czytaj ten artykuł. Jak nas okradali lewo i prawo. Czytaj rzeczy jak diament Koh-i-noor i wywiezienie rzeczy z naszego kraju bez naszej zgody. Rzeczy jak minerały, i inne wartościowe rzeczy. Szkoda gadać.

No i w ten sposób INC doszło do władzy. Pan Jawaharlal Nehru rządził India bez przerwanie 16 lat. Zrobił nam multum krzywdy w tym czasie. No to jakie kolosalne błędy popełnił ten premier nasz?

Relacja z żoną Mountbattena

Jak to Lord Mounbatten był Wicekrólem Indii, musiał mieszkać w Indiach. Jego żona, Edwina Mountbatten również mieszkała w Indiach z nim. Nehru i Edwina Mountbatten byli parą, i nawet wszyscy o tym wiedzieli wtedy. To był taki znany sekret. Pytanie czy tam doszło do skonsumowanie tego związku. Tego nikt nie wie. Jak Anglicy opuścili Indie, i Edwina i Mountbatten wrócili do Anglii, Nehru i Edwina często do siebie pisali listy. Do dzisiaj te listy są gdzieś schowane w Anglii i ludzie nie mają do tego dostępu. Pewnie to jest w interesie rząd Anglii żeby ta relacja między Edwiną a Nehru nie wyszło na jaw. Wstyd jak by cały świat o tym się dowiedział. Ale trzeba się przyznać że premier kraju nie może się tak zachować. Musi ze sobą reprezentować jakiś poziom prawda?

Spór o Kaszmir

Kiedy podzieliliśmy Indie i Pakistan na pół, wszystkie stany Indie zapytano czy chcą dołączyć do Indii czy do Pakistanu. Większości stanów w Indiach chcieli z nami zostać. Kaszmir był książęcy stan, i chcieli do Indii dołączyć. Pewnego dnia Pakistan wysyłał swoją armie do Kaszmiru i chcieli na siłę wziąć od nas Kaszmir. Zamiast wysyłać naszą Armię i wziąć Kaszmir z powrotem, Nehru poszedł do UN’u(ONZ). Nasza armia spokojnie by wzięła Kaszmir z powrotem, tak jak król Kaszmiru chciał. Wiadomo jak już sprawa poszła do UN, sprawa się ciągnie i ciągnie i do dzisiaj sprawa jest nie rozwiązana. Tylko ludzie jak Nehru idą do ONZ walczyć o Kaszmir, który i tak należy się do ciebie. Dziękuję Nehru.

Niewłaściwie spożytkowywanie państwowych zasobów

Jest taka zasada że zasobów wojennych typu okręt używamy tylko dla rzecz naszego Państwa. Nehru raz używał okręt INS Delhi, czyli Indian Naval Services Delhi do swoich tripów wakacyjnych po Indonezji, w latach 1950. Jeszcze jest jedna ciekawa historia. Edwina Mountbatten, czyli była kochanka Nehru odeszła z tego świata w roku 1960. Ona miała życzenie taką, że chciała być pochowana w morzu po jej śmierci. Jak już Anglia według jej życzenia pochowali jej w morzu, Nehru wziął okręt INS Triszul i popłynął do tego miejsca gdzie była pochowana aby złożyć kondolencje.

Jeszcze jest jeden hit. Raz Nehru chciał użyć śmigłowce sił powietrznych Indii do własnego użytku. Chciał pilnie wysyłać jakiegoś znajomego swojego zagranicy. Dowódca naszego Air Force’u się na to nie zgodził. Odrazu on został zwolniony z obowiązku. Jak nie słucha premiera, to tak będzie. Kolejny dowódca został natychmiast wybrany, i on się zgodził. Śmigłowca w ten sposób został używany przez Nehru do załatwienia swoje prywatne sprawy.

Odrzucenie stałe miejsce w ONZ(United Nations)

Raz USA i Związek Radziecki oferował nam stałe miejsce w ONZ, aby oni mogli konkurować z Chinami. Mądry Nehru nie przyjął oferty i odrzucił tą propozycję. Do dzisiaj cierpimy z jego decyzji. Chiny non stop nam blokuje, jeśli jakąś sprawę chcemy załatwić w ONZ. Jak ktoś ma stałe miejsce w ONZ, np. kraje jak USA, czy Rosja, czy Chiny, wystarczy że jeden członek odrzuci jakąś propozycję przedstawioną przez Indie w ONZ, i nie mamy już żadną szanse na załatwienie tą sprawę. Ile razy chcieliśmy np żeby coś zmienić w ONZ, każdorazowo Chiny nam blokował naszą propozycję. Np chcemy aby ONZ deklarował że jeden gość który zabijał 100 hindusów został nazywany jako terrorystą według ONZ. To się nazywa UN designated terrorist. Chiny blokował ta ustawę, i to ile krotnie! W ten sposób nie możemy nic załatwić w ONZ. Dziękuję Nehru.

Uczestniczył w wojnie IndoChińskiej, i popełniał kolosalnych błędów

Nehru miał bardzo bliską relację z Republiką Chin. Myślał że on jest w stanie budować dobrą relację z Chinczykami. Ale Chinczycy traktowal Nehru jako lokajem Brityjczyków. Sumie się nie dziwię. Nawet w milion lat mu nie przychodził do głowy że Chinczycy mogą nas atakować. Więc sprawa oczywysta że nasza armia nie była przygotowana na jakiś napad przez Chinczyków. Bo Nehru nie komunikował do ministerów swoich że musimy być czujni i przygotować naszą armie wrazie w. No i się stało. Chinczycy nas atakowali. Ta wojna się nazywała wojna IndoChińska. Zabrali nam 43000 kilometr kwadratowych naszej ziemi, i do tego straciliśmy ponad 3,250 żołnierzy. Tak trzymac Nehru!

Wolał socjalizm niż kapitalizm wolnego rynku

Indie zawsze był krajem który promował przedsiębioczości, ale dla Nehu słowo zysk był brudnym słowem. On promował/ wspierał ogólnych polityk gospodarczych podobny do Związku Radzieckiego, gdzie rząd miał kontrolę nad wszystkie obszary gospodarstwa krajowego, czy to hotelarstwo, wszystkie przemysły itd. Obywatel był przymuszany do proszenia rząd o pieniądze. Zabijał po prostu duch przedsiębiorczości w naszym kraju. Dziękuję Nehru.

Nie promował powszechnej edukacji na poziomie podstawowym w Indiach

Jak Nehru był naszym premierem, założyliśmy 2 znane instytucji edukacyjnych światowej klasy. IIM(Indian Institute of Management) i IIT(Indian Institute of Technology). Ale oprócz tego, nie promował ani działał na rzecz osiągnięcia powszechnej alfabetyzacji wśród Hindusów z dolnej szczebli społeczeństwa. Skala analfabetyzmu była ogrmona w czasie przywództwa Nehru. Dopiero w latach 1990 zaczęliśmy wprowadzić zmiany i rząd Indii zapewniał podstawowej edukacji do klasy 10 dla każdego obywatela w Indii, i to za darmo.

Inicjował Non-Aligned Movement (Ruchu Państw Niezaangażowanych)

Podczas zimnej wojny, USA aktywnie szukał strategicznych sojuszków w Azji. USA przyszedł do Indii z prośbą o dołączenia do nich przeciwko ZSSR’a. Nehru wolał być Neutralnym. W ten sposób w 1961 pojawiła się Ruch Państw Niezaangażowanych. Pakistan dołączył się do USA, a Indie był wtedy zmuszany do wybrania ZSSR’a jako partnera strategicznego. Przez to, prawie kilka dekad nie byliśmy w stanie budować dobrą relacją z USA. Dopiero w ciągu ostatni 5-6 lat zaczęliśmy budować dobrą relację z USA.

Odrzucił oferty Nepalu o dołączenia do Indii

W latach 1950-51 król Nepalu, nie formalnie zapytał Nehru czy może dołączyć się do Indii. Mówię nieformalnie, bo jakąś oficjalna prośba ze strony Nepalu nie było. Przynajmniej takiej info nie znajdziemy w jakiś starych książkach czy rejestrach publicznych. Ale są plotki że tak było. Nehru chciał aby Nepal został osobnym Państwem. Wszysyc wiemy że Dalai Lama mieszka w Indiach i nie może wrócić do Nepalu. Komunistyczna partia Chiny aneksowała to państwo. Dziękuję Nehru.

Odrzucił oferty Beludżystan o dołączenie do Indii

Jak osiągnęliśmy niepodległości od Anglików, i powstał 2 kraje Indie i Pakistan, stan książęcy o nazwie Kalat w Beludżystanie chciał dołączyć się do Indii. Przywództwa politycznego Indii pod nadzorem Nehru przymykała oka na tą prośbę. Pakistan na siłę zaaneksował to Państwo. Do dzisiaj Beludżystan czerpi, i ludzie są masowo zabijane przez Pakistanskich Armii.

Odmówił ofertę od USA o dołączeniu do umowy nuklearnej

w Latach 1964 USA oferował nam pomóc w budowanie bomby atomowej. Nehru odmówił tą propozycje od Stanów Zjednoczonych bo wierzył że bomba atomowa to zło i trzeba wszystkie konflikty rozwiązać za pomocą dialogu i bez przemocy. Jak by tylko przyjął tą ofertę od USA wtedy, byśmy już mieli bomby atomowej wcześniej, i Chiny by nas nie atakował w latach 1962, i Pakistan by dwa razy pomyślał zanim nas atakował w roku 1965. Dziękuję Nehru.

Ograniczał wolność mediów i wolność wyrażania poglądów ludzkich

Jak to wcześniej powiedziałem Nehru miał prefiks Pandit. Czyli osoba wyczytana, mądra. Ale to zwykłą propaganda. Kiedy w Pakistanie mordowali tysiącach ludzi wierząych w Hinduizmie, bo Pakistan to Państwo oficjalnie popierających/ wierzących w Islamie, Nehru zamiast im pomóc, nic nie zrobił. Jak różne prasy w Indiach o tym pisał, wkurzył się i zmienił naszą konstytucję żeby pisanie przeciwko rządu stało się karalne. Jak już Nehru zwolnił się z miejsca premiera, kilka kolejnych partie politycznych również nadużywał tą zmianę w konstytucji żeby zrobić tylko co zechcą. Dziękuję jeszcze raz Nehru.

Obalenie demokratycznie wybranego rządu Kerali

Kerala to stan gdzie ja się urodziłem. Nasz stan ma sentyment do komunizmu. Dzisiaj nawet rządzi tam partia CPI(M). Communist party of India(Marxist). To jest taki komunizm ale w barwach demokracji. Wiem, dziwne. Tylko w Indiach.

Każdym razie, w 1959 roku pierwsza partia która wygrała wybory była partia komunistyczna. Jak to USA w tam tych czasach nie lubił komunizmu, razem z Nehru próbował wszystko aby obalić ten rząd. Im się to udało. Jako premier republiki Indii, który jest krajem demokratycznym, i ma wartości demokratyczne, nigdy nie może współpracować z obcym państwem i obalić partie która wygrała wybory legalnie i demokratycznie. Ale Nehru to zrobił. Dziękuję Nehru.

Nie walczył z korupcją, wręcz ignorował korupcję pod rządami INC

Partia INC kojarzy się z korupcją. Co wam powiem, INC, albo inne koalicję razem z INC rządził Indie przez 50 parę lat. Dopiero jak już INC, albo ich różne koalicję przestali rządzić nasz kraj, wychodziły różne kwasy z tam tejszych latach. Dopiero teraz wszystkie sprawy rozwiązujemy w sądach w różnych części Indii. W dawnych latach nie można było to wszystko odkryć. Wiadomo jak rządzi partia taki jak INC, nie można nic mówić. Zamordują ciebie albo wysyłają ci do więzienia. Więc dopiero jak tylko krajobraz polityczny się zmienił w Indiach, można było coś zrobić. Ludzie czuli się bardziej bezpiecznie żeby to wszystko odkryć.

Obojętność do stanu/ województwa Goa

O Goa pewnie słyszyliście. Takie miejsce w Indiach gdzie turyści chodzą się bawić. Była kolonia Portugalska. Jak już Indie wywalczył niepodległość od Anglików, długo jeszcze Goa nie był częścią Indii. Nehru prosił Portugalie aby odpuścili Indie. Odmówili prośbę. No pipa. Nawet chciał pójść do UN’u. No brak słów. Wiecznie czekał, i w roku 1961 nasza armie weszła do Goa i Goa stał się częścią Indii. Jako premier nie umiał być stanowczy i wziąć co swoje.

Kurczowo trzymał się do władzy, i to za długo

W latach 1950’tych Nehru już prawie 10 lat był naszym premierem. Zamiast zwolnić to miejsce, jak to politycy zrobią czasem, chciał się trzymać w władzy i nie odpuścił swoje miejsca. Jeszcze 6 lat dłużej był naszym premierem. Nasz kraj cierpiał przez jego różne decyzje, ale Nehru dostał to co chciał. Dziękuję Nehru.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Follow

Get the latest posts delivered to your mailbox:

%d bloggers like this: