Polskie zwyczaje które mnie zaskoczyły – przepuszczaniu damy w drzwiach

Parę miesięcy temu moja przyjaciółka przysłała mi link wyjaśniający podstawowe zasady dot. przepuszczaniu damy w drzwiach. Byłem naprawdę zaskoczony tą wiadomością(myślałem że jestem dżentelmenem). Ona również mi wyjaśniła że mężczyźni powinni pomagać jej z noszeniem bagażu, czy zakupu na przykład do niej do domu.

Polskie zwyczaje które mnie zaskoczyły – przepuszczaniu damy w drzwiach

Przyjaciółka nie powiedziała mi tego na twarz, pewnie myślała że może mnie urazić z tą uwagą. Na codzień nie zdawałem sobie sprawy, że kobiety w Polsce zwracają uwagi na tego rodzaju gesty od mężczyzn. Myślałem że kobiety i mężczyźni w Polsce traktują sobie nawzajem z szacunkiem poprzez swoje zachowania i swoimi słowami. A tutaj mała kopa od życia. 🙂 Ale bardzo się cieszę że pomogła ona mi zrozumieć jedną z podstawowych zasad etyki mężczyzny w Polsce.

W linku wszystkie zasady było ładnie napisane jak otwierać drzwi dla kobiet w różnych sytuacjach, np. kiedy wychodzimy razem z budynku, kiedy wchodzimy do budynku itd…. Poświęciłem chwilę aby przeczytać całą wiadomość i dużo się odniosłem. Dziękuję Ci Agata że coś wartościowego mi nauczyłaś 🙂

O przepuszczaniu damy w drzwiach

Teraz musimy wrócić trochę do przeszłości aby wyjaśnić wam parę faktów. Myślę że wspomniałem na jednym z moich postów, odnośnie tego jak chłopcy i dziewczęta są podzieleni na dwie grupy w szkołach w Indiach, prawda? Gdyby któryś z nas chłopców poszliby do dziewczyny aby porozmawiać z nią, koledzy by komentowali: „a on jest prawdopodobnie maminsynkiem. Zawsze chce rozmawiać z dziewczynami, jak tylko znajdzie chwile „. Więc większość z nas mężczyźni zachowaliśmy się tak, jakbyśmy nie byli zainteresowani dziewczynami. Musieliśmy trzymać twarz „prawdziwego mężczyzny” i zachowywać się tak jakbyśmy nie zwrócili uwagi na kobiet w szkole. Nie było więc mowy o otwieraniu drzwi kobietom ani o pomaganiu jej w odnoszenie bagażu czy zakupu. Gdybym wyglądał jak 'maminsynkiem’ miałbym dużą sumę do zapłacenia wśród znajomych. Cały czas będą się z tego powodu nas wyśmiać. Ale oczywiście było kilku chłopców którzy nie zwrócili uwagę na to co inni mogą pomyśleć i porozmawiali z dziewczynami i byli uprzejmi.

W Uniwersytecie było to samo. Musiałam trzymać żelazną twarz i zachowywać się tak, jakby żadna kobieta na tym świecie mogła zmienić mojego zachowania. „Zmienić moje zachowanie? oszalałeś? „

Jak byliśmy młodzi, nie mieliśmy lekcji od Ojca ani od starszych w rodzinie, że zawsze mamy otwierać drzwi dla kobiet czy jej pomagać z zakupami. To nie znaczy że mężczyźni w Indiach są zawsze durni wobec ich zachowania do kobiet. Nie nie! Zawsze pomagaliśmy matkę, babcię, czy ciocie w domu z różnymi sprawami. Kto by to nie zrobił prawda? Tutaj chyba kultura nie gra roli.

Czemu nie nauczono nas tej etyki w indiach?

”Kiedy zbytnio pochylisz się nad kobietą, prawdopodobnie ona pomyśli że jesteś słaby i chcesz odzyskać od niej coś. Za wszelką cenę nie pokazuj że jesteś słaby. Prawdziwi mężczyźni nie potrzebują pomagać kobietom. Może nigdy nie będziesz miał dziewczynę, ale za wszelką cenę nie bądź miły dla kobiet(czytaj nie przybliżaj się zbytnio do nich). Twoi przyjaciele będą nazywać Cię sierotą”. To duże wyzwanie dla mężczyzny w Indiach. Ośmieszanie się przez twoich przyjaciół w szkole oznaczałoby, że będziesz siedział sam na ławce. Musieliśmy ocalić naszą twarz za wszelką cenę.

Poza tym w Indiach mamy ogromne społeczeństwo zwane „Moralną Policję”. Będą kwestionować każdy motyw mężczyzny. Ilekroć mężczyzna za dużo spędza czas z kobietami, będą pytać. „Dlaczego ten chłopak zawsze spędza czas tylko z kobietami. Czy jest z nim coś nie tak”? Prawdopodobnie dziewczyna również będzie miała kłopoty z tego powodu.

W Polsce otwieranie drzwi dla kobiet jest czego co nauczą chłopców od najmłodszych lat. Pomaganie płci pięknej nie jest uważana za słabość, a wręcz przeciwnie jako znak szacunku i uprzejmość wobec kobiet. Robiąc to mężczyźni faktycznie świętują równe prawa wobec kobiet. W Indiach takie zwyczaje są niezachęcane od dzieciństwa, ale w Polsce jest to coś co jest zachęcane i celebrowane. Kobiety czują się szczęśliwe, że są traktowane z szacunkiem. Czy to nie jest piękne?  Niesamowite co 8000 km odległości między nami może spowodować zmianę w naszych zachowaniach.

Pamiętam kilka tygodni temu, spotkałem matkę chodzącą z dzieckiem w wózku. Gdy tylko zobaczyłem ją próbując wejść do jednego z budynku, pierwsze co zrobiłem to było biec tak szybko jak mogłem, aby otworzyć dla niej drzwi. Była pozytywnie zaskoczona. Zapytałem ją czy mogę przynieść wózek dla niej do domu kilka pięter wyżej . Powiedziała że ​​dziękuję, że jej mąż pomoże z wózkiem. Była naprawdę szczęśliwa i też mi miło było to robić. Teraz za każdym razem gdy widzę Pani zbliżającą się do drzwi, szybki maraton aby otwierać jej drzwi. Najczęściej reakcją jest dziękuję i duży uśmiech.

Nie obchodzi mnie czego nauczyli mnie w szkole czy w społeczeństwie. Nie czuję się jak sierota. Teraz czuję się jak mężczyzna. Cieszę się że mogłem nauczyć się jeszcze jednej rzeczy, która zbliżyłaby mnie do europejskich zwyczajów i tradycji.

4 komentarze

 1. Anka

  08/07/2018 at 19:26

  Fajny artykuł i ciekawe spostrzeżenia 🙂

 2. Patusia1230

  12/07/2018 at 19:34

  Czy jesteś w stanie napisać ten artykuł w swoim języku lub po angielsku ? Mam przyjaciela z Indii (punjabi) ale on polskiego nie bardzo… Miałoby było gdyby mógł poczytać co moglby się nauczyć 😀

  1. Hindus w Polsce

   12/07/2018 at 19:42

   Mam wersję angielską. Już to umieszczę na blog 🙂

 3. Roni

  12/09/2018 at 02:10

  Bardzo się cieszę, że chcesz być dobrym i pozytywnym człowiekiem 🙂 Jednak nigdy nie powinno się wpadać w skrajność. Jest też tak, że niektóre kobiety nie lubią być przepuszczane w drzwiach z byle błahego powodu ponieważ wiedzą, że są normalnymi ludźmi, którzy sobie radzą. Tutaj w Polsce kobiety też pomagają mężczyznom bo to jest ludzkie i powinno to działać w obie strony.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Follow

Get the latest posts delivered to your mailbox:

%d bloggers like this: