Sabarimala- Świątynia nie dla kobiet ?

Na początek muszę coś wyjaśnić. Religia to śliski temat. Pisanie o naszą kulturę, cechy i mentalności Hindusów(a czasem nawet o wadach) to jedno, a obrażanie poglądów ludzi to coś innego. Nie chcę wymądrzać tutaj i pokazać swoich rodaków w złym świetle, bo siedzę gdzieś tam daleko od swojego kraju i mam do tego luksusu. Wiem że mogę pisać wszystko co chcę o Indie i nic by się nie stało( W Iniach by mnie zamknęli w więżeniu jeśli bym krytykował nasz rząd albo jak bym obraził czyjeś pogląd religijny. Tam już nie ma wolność słowa) Tak samo, są pewne rzeczy które nie poruszam jeśli chodzi o Polskę i Polaków. Religia i polityka. Wiem, że moja opinia na te tematy może komuś obrażać. Może i mogą zamknąć mojego bloga(no takie czasy) To tylko tyle na ten temat. A teraz wracając do tematu.

Sabarimala- Świątynia nie dla kobiet ?

Sabarimala jest świątynia Hinduistyczna w stanie Kerala, w Indiach. Uważana za jedno z najświętszych miejsc Hinduizmu. Mówią że bóg Ayyappa w Sabarimali ma dużo moc(ludzi jego chwalą za to że jeśli o coś prosisz, to On Ci to daje). Między listopadem a grudniem co roku, 10-50 milion osób odwiedza to miejsce(to jest więcej niż ludność Polski. Co??)

Ja sam odwiedziłem Sabarimalę raz. Musiałem sprawdzić o co chodzi że miliony ludzi udają się do tego miejsca co roku. Aby tam jechać, trzeba minimum miesiąc czasu nie jeść mięsa. Abstynencję od seksu jest również praktykowana. Niektórzy robią krótką wersję, gdzie nie jedzą mięsa przez 10 dni. Nikt Ci nie sprawdza ile dni pościłeś. Robisz to dla samego siebie. To pokazuje jak bardzo oddany jesteś w imieniu Ayyappy.

Jest jeden haczyk. Mężczyźni w każdym wieku mogą odwiedzać tę świątynię, ale kobiety już nie mają wstępu na teren. Dziewczynki do 10 lat, a kobiety powyżej 50 lat to już mogą. Powód? Ayyappa jest celibatem, a obecność kobiet może brudzić to miejsce. (Brudzić? Słucham?) Chodzi o to że dziewczynka w wieku 10 lat zaczyna już być kobietą. Jej ciało nabiera kształt kobiece, i nie długo będzie miała miesiączkę. Jak można kobietę wpuścić w tym miejscu skoro Ayyappa zdecydował się na bycie celibatem?

Kontrowersja

Przez wiele lat kobiety nie buntowali przeciwko władzy w Sabarimali, że ich nie wpuszczają(Nawet świątynie w Indiach mają swoją władze i stowarzyszenie. Wiecie jacy oni są bogaci? Nawet w głowie się nie zmieści ile miliony mają na swoim koncie. Wierzących dają tyle pieniędzy ze szok). Kobiety w Kerali są znacznie lepiej wykształcone niż kiedyś (przynajmniej w porównaniu do swoich rodziców czy dziadkowie), więc zdecydowały przekazać tą sprawę do sądowi najwyższemu Indii. We wrześniu 2018 Sąd Najwyższy stwierdził, że zakaz jest niezgodny z konstytucją. Po wydaniu wyroku kobiety zaczęły próbować wejść do świątyni (Musiały ukryć twarz bo Ci mężczyźni mogli odkryć że to są kobiety). Policja w Keralii dali im nawet eskort, i 2 kobiety weszli do Świątyni(oficjalnie. Nie oficjalnie mówią że więcej kobiet weszły do świątyni)

Oczywiście spowodowało to wielką furorę. Partie polityczne zaczęły ze sobą kłócić.(obecna partia polityczna, komunistyczna partia Indii, jest areligijna i zrobi wszystko by pokazać grupom mega wierzących że mają ich poglądy w d*** z przeproszeniem(partia komunistyczna w Kerali ma swoje cechy. O tym następnym razem piszę). W pewnym sensie chcieli pokazać ze są liberalni i tolerancyjni(coś ala jak Dolny Śląsk chce pokazać że nie boją się władzy w Warszawie) . Pracownicy partii i bandyci zaczęli palić samochody, zniszczyć budynki i autobusy. Nadal ludzie buntują w Kerali w tej sprawie. Większość frakcji społeczeństwa wciąż są nie zdecydowani czy wpuścić kobiety do Sabarimali czy nie.

Musicie zrozumieć jedną ważną rzecz o Hinduizmie. Chrześcijaństwo mówi- „przyjdźcie do mnie, a Ja przebaczę wszystkie wasze grzechy”. Możesz być osobą która popełniła dużo błędów w życiu, a zawsze możesz pójść do kościoła i bóg CI wszystko wybaczy. W Hinduizmie nie ma czegoś takiego jak wybaczenia grzechów. Jeśli nie jesteś w 100% uczciwy albo popełniasz jakiś błędy w życiu, pójdziesz do piekła i usmażą Ci w oleju (głupi przykład). Więc ludzie nie chcą popełnić grzechu. Nie chcą zmieniać starych nawyków i tradycji. Co jeśli popełniają przestępstwo zmieniając wiekowe tradycje? Dlatego ludzie są frustrowani(przeważnie mężczyźni) Boją się nieznanego.

Rozmawiałem na ten temat z moimi kumplami z Indii. Oni są do tego zdania że to jest stara tradycja, i kobiety nie mają miejsca w Sabarimali.
Jeden przyjaciel nawet mi odpowiadał dlaczego tak naprawdę od wieków kobiety nie mogły chodzić do tej świątyni. Osoba podróżująca do Sabarimali (Zwana Ayyappan. On sam się staje bogiem przez te kilka dni udając się do Sabarimali) musi tam dotrzeć spacerując przez las i góry przez 2-3 dni. Istnieje również możliwość podróżowania tam samochodem(3/4 odległość drogi. 1/4 część trzeba nogą). Starsi ludzi podróżują samochodem. ale prawdziwy Ayyappan dotrze tam nogą (tak jak ludzie przechodzą całą drogę do Kościoła do Częstochowy). W starych czasach kobiety nie byli zabrani przez mężczyzn do Sabarimali, ponieważ na pewno wiele tych kobiet miesiączkowałyby w tym czasie. Poza tym samo podróż przez las jest męczące i do tego są dużo dzikie zwierzęta typu tygrys(obecnie w tym terenie jest park narodowy, i dalej istnieje możliwości być atakowanym przez tygrysa np)Naszych pradziadkowie pewnie myśleli ze miesiączkująca kobieta nie może się tyle męczyć i zasługują na odpoczynek w domu? Nie wiem.

Każdym bądź razie jestem bardzo ciekaw co się wydarzy dalej w tej kwestii w Kerali. Może przyjdzie taki czas że kobiety będą mogli swobodnie chodzić do Sabarimali. Tylko czas pokaże.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Follow

Get the latest posts delivered to your mailbox:

%d bloggers like this: