Samotny jak Szwed – z księgarni TaniaKsiazka.pl

Dzisiaj chciałbym wam opowiedzieć trochę o książkę którą ostatnio czytałem o nazwie  Samotny jak Szwed z księgarni Taniaksiazka.pl. Polecam wam tą księgarnie. Książkę dostałem 3 dni od datę zamówienia.  Cena również przyzwoita. Ja bardzo lubię zapach świeżo drukowanej książki. Zajrzyjcie na tą stronę, bo mają masę ciekawych tytułów.

Samotny jak Szwed - z księgarni TaniaKsiazka.pl
Samotny jak Szwed – z księgarni TaniaKsiazka.pl

Szwecja zawsze mnie interesowała. Pamiętam jak moja mama zamówiła jak miałem 18 lat bodajże, całą serie Encyklopedia Britannica. w Pakiecie dostaliśmy 26 książek od litery A do Z. Dużo się dowiedziałem o różnych krajach na świecie. o przyrodach, o Europę. Dużym mierzę o Szwecji i Skandynawii się dowiedziałem dzięki tej encyklopedii.

Moim marzeniem było zamieszkać w Szwecji, i nauczyć ich języka. Może to jest socjalizm która opanuje w tym kraju, albo to że są bardzo zaawansowani technologicznie, i ten fakt że mają dużo zespołów fajnych, między innymi ABBA, czy EUROPA. Na każdym rankingu na świecie, czy chodzi o poziom życia. czy pomóc od Państwa, Szwecja czy Norwegia zawsze była/ i jest na pierwszym miejscu. Więc codziennie modliłem do boga, bogu daj mi opcję zamieszkać w Szwecji.

Ale jak przyjechałem do Polski na studia, nie chciało mi się już wyjechać. Do dzisiaj podoba mi się i chcę zamieszkać w Polsce. Ale chciałem wrócić do mojej dawnej miłości Szwecji, i trochę czytać o tym kraju. Dlatego zamówiłem tą książkę.

Słyszę często od ludzi  że Szwedzi są bardzo zimni i nie rozmawiają za dużo między sobą. Nawet raz czytałem artykuł gdzie 2 Szwedzi siedzą na kanapie, jeden z dala od drugiego. Każdy na osobnym kącie sofy. Podobno Szwedzi bardzo szanują swoją prywatność, czy swoją sferę i nikomu nie pozwalają to przekraczać.

Polacy są wystarczający zimni dla mnie. Nie za dużo, ale nie za mało. Są na tyle zimni że mogę z wami zamieszkać.  Ale myślę że ja bym zginął w Szwecji. Ciągle milczeć i nie rozmawiać z nikim? Nie ma nawet small talku? Koszmar! Przynajmniej Polacy mnie pytają czemu przyjechałeś do Polski, albo o czymś innym związane z Indią albo o naszych zwyczajach związany z szanowaniem krów(śmieję się). Są ciekawi świata. W Szwecji bym raczej nie wytrzymał.

Wracając do książki. Autorka Katarzyna Tubylewicz jest pisarką i kulturoznawczynią języka Szwedzkiego. Autorka Prowadzi wywiad z ludźmi, między innymi z Szwedami z 100 % krwi i kości, ale i też z ludźmi pochodzącymi z mieszanych małżeństw, np o nauczyciela Jogi którego ojcem jest Włochem ale matka Szwedką. On mieszka w Szwecji i udziela lekcji z jogi. Albo z Panią która jest psychologiem i jej rodzina uciekała z Warszawskie getto podczas wojny, i znaleźli nowy dom w Szwecji. Widziała życie i w Polsce, i w Szwecji. Co ona sądzi o szwedów albo o ich samotności?

Autorka zbiera punktu widzenia od jej rozmówców jak to jest żyć w Szwecji, i co oni twierdzą o tej słynnej Szwedzkiej samotności. Czy to naprawdę samotność? Czy być sam ze sobą w środku lasu to samotność? Jak Szwedzi nazywają to co my nazywamy samotność? Autorka jak prowadzi wywiad, często porównuje rzeczy w Szwecji do Polskiej reali.  Np o tym że w Polsce ludzie krzywo patrzą na 40 letnią singielkę. Może na głos nic nie mówią, ale Polacy w głowie myślą widocznie coś jej nie układało w życiu. Czemu dalej nie ma męża ani dzieci? W Szwecji tak nie jest. Przynajmniej nie na taką skalę co w Polsce. Więc dużo rzeczy również o Polakach się dowiedziałem od tej książki.

Dla jasności zapodaje jeden cytat z książki-

W Polsce, w towarzystwie często chodzi o to, żeby mieć różnorodne poglądy. Ludzie potrafią prowokować dla samego prowokowania. żeby było ciekawie. Czemu Szwedzi się tego boją?

Autorka ma syna który jest fotografem, i często razem podróżują po Szwecji. W książce znajdziemy dużo ciekawych zdjęć zrobione przez jej syna Daniela Tubylewicza. Nie wiem czy tylko ja tak mam, ale dużo rzeczy w Szwecji mają piękną geometrie. Może to jest tak że Szwedzi są wspaniałymi projektantami. Może dlatego Ikea pochodzi z Szwecji. Np jedno zdjęcie Daniela z piękną łódką o niebieskim kolorze. Nawet jakości w jakim jest malowana ta łódka jest rewelacyjna. Może Szwedzi mają super jakości farb których nie mamy w Polsce? Chyba naprawdę jestem Szwedofilem

Bardzo wam polecam tą książkę. Jeśli interesujecie się z Szwecją tak jak ja, i chcielibyście się dowiedzieć coś o Szwedach, albo jeszcze nie mieliście okazję tam pojechać, polecam czytać tą książkę. Jak Covid minie, pojedziemy do Szwecji, do jeziora w wiosce Nacka, albo do wyspy Fårö. <3

Tym czasem, zajrzyjcie do księgarni internetowego taniaksiazka.pl- Nowości z księgarni taniaksiazka.pl

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Follow

Get the latest posts delivered to your mailbox:

%d bloggers like this: