Ślub w Indiach

Ślub w Indiach

Ślub w Indiach to wielka afera. Pewnie większość z was słyszeliście o tym. Panna młoda i pan młody jeżdżący konno, słonie, tancerki bollywood, śpiewanie i taniec całą noc, prawda? Mimo że jest to prawdą w dużej mierze, ślub różnią się znacznie w zależności od części Indii, z której pochodzisz.

Na północy małżeństwach są bardzo podobne do filmów z Bollywood. Narzeczone zazwyczaj ubierają się w piękne ubrania, Panna młoda z pewną ilością biżuterii, henną na rękach i stopach itp., natomiast panowie z drugiej strony ubierają się w szytą na miarę koszulę z długim rękawem i spodnie i buty które są szczególnie używane do małżeństw.

Ślub w Indiach
Mój brat i żona 🙂

Tymczasem na południu Panna młoda nosi wiele więcej biżuterii. Sama biżuteria kosztuje wiele narzeczonej i jej rodzinie. Ilość biżuterii jest ważna, ponieważ pokazuje status finansowy rodziny. Na południu także panna młoda używa henny na nogach i na rękach. Rodzice Pana młodego kupują ubrania dla całą rodzinę na wesele (dla rodzinę jego i jej). Biżuteria jest wyłączną odpowiedzialnością rodziny panny młodej (dlatego często słyszymy o tym jak rodzice w Indiach wolą chłopców niż dziewczęta – więcej w innym rozdziale). Pan młody na południu używa bardzo standardowej ciuchy. Biała koszula i mundu (strój regionalny używany zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety). Do wykończenia stroju, elegancki skórzany sandał.

Ślub w Indiach
Na ślubie Brata

Ślub w Indiach
Poważna mina.

Ślub jest wyłączną odpowiedzialnością rodziców Panny młodej. Oni wynajmują hali i zajmują się z jedzeniem i wszystkie inne koszty związany z ślubem.

W dniu małżeństwa oboje rodzice młodej pary przychodzą wcześniej do hali gdzie się odbywa ślub. Rodzice z obu stron stoją przy wejściu do sali i zapraszają gości do środka. Po przyjęciu gości, będą siedzieli na krzesłach w sali w której odbędzie się ślub.

W środku Hali znajduje się podwyższony podium. Data i godzina ślubu została już ustalona przez Kapłana (pamiętajcie o rahukalam?). Więc kiedy ten czas się zbliża, Pan młody siada na podium. Podium zdobią kwiaty (głównie Jasminum samba). Są garnki wypełnione ryżem, dzbanki z mlekiem i roztopione masła, których użyłby kapłan w czasie eventu (ryż i mleko to znak bogactwa w kulturze naszej). Za chwilę Panna młoda również dołączy do podium i usiądzie obok Panna młodego. Wkrótce kapłan wstąpi na podium i wykona swoją pracę. Używając garnków z ryżu, mleka i kwiatów, będzie wykonywał procesje oparte na hinduskiej tradycji.

Ślub w Indiach
Zdjęcie z podium, gdzie odbywa się ślub

Ślub w Indiach Ślub w Indiach

Będzie zespół muzyków grających tradycyjną muzykę indyjską. Jest perkusista grający Chendę (indyjski instrument perkusyjny) i flecista. W tym czasie rodzice panny młodej i pana młodego będą stać blisko nich. Kapłan przekaże pannie młodej girlandę wykonaną z kwiatów. Panna młoda położy ją na szyi Panna młodego. On robi to samo. W tym czasie zespół zwiększa tempo muzyki powołując się na najważniejszą część całego wydarzenia. Pan młody stawia złoty pierścionek na palec narzeczonej, a panna młoda odwzajemnia się tym samym. Następnie oboje wstają i trzymają się za ręce i krążą wokół podium raz, która jest tradycja hinduska. Po zakonczeniu tej akcji, panna młoda dotyka stóp jej rodziców i rodziców pana młodego (w Indiach dotykanie stóp starszych jest oznaką szacunku).

Po tym jak zarówno panna młoda i pan młody stoją chwilę na podium, ważni członkowie rodziny podchodzą do podium, żeby zrobić zdjęcia z nimi. Wkrótce nastąpi czas na jedzenia 🙂

ciąg dalszy nastąpi…..

 

4 komentarze

 1. Ewa

  07/11/2017 at 10:18

  Nie składają, tak, jak w Polsce, przysięgi małżeńskiej?

  1. admin

   08/11/2017 at 19:12

   Właśnie składają. Zapomniałem totalnie o tym. Dziękuję:)

 2. Anna Orzechowska

  16/06/2018 at 12:11

  Pomocy. Mamy zaproszenie do Indii na wesele za 2 tygodnie. Młodych poznaliśmy w zeszłym roku w Polsce. Nocowali u nas przez couserfing. Co na prezent. Nie mam pojęcia. To ma być tradycyjny ślub 3 dniowy.

  1. Hindus w Polsce

   18/06/2018 at 13:57

   Cześć Anna. Znajdziesz na to odpowiedź pod postem 'Ślub w Indiach Część II’ Miłego dnia życzę, i mam nadzieje ze dobrze będziesz się bawiła w Indiach 🙂

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Follow

Get the latest posts delivered to your mailbox:

%d bloggers like this: