Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych żydów

Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych żydów

Na początek chciałbym podziękować wydawnictwo Poradnia K za przesłanie mi tą książkę. Pani Kasia z wydawnictwa polecała mi tą książkę, i trafiła w punkt. Dobra książką oparta na faktach.

Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych żydów

Książka opowiada nam o żydówce która wychowała się w Nowym Jorku na Brooklynie. Mówi nam o zwyczajach i tradycjach typowej żydowskiej rodzinie, a przede wszystkim o tym, jak ona(autorka) wyrosła być silną kobietą i potrafiła wznieść się ponad wszelkie ograniczenia i trudów, które zostały jej nadane przez społeczeństwo żydowskie i jej rodzinę.

Jedyny kontakt jaki miałem z żydami, to było kiedy byłem w Stanach Zjednoczonych w 2010 roku. Paru żydowskich mężczyzn podchodziło do nas w Wall Street i pytali nas wszystkich po kolei: „Hej, jesteś Żydem?” Byłem w szoku. Jak można tak podchodzić i zapytać ludzi, czy są żydami czy nie. Kiedy mnie zobaczyli, nie zadali sobie trudu by zapytać mnie czy jestem Żydem. Prawdopodobnie dlatego, że wyglądam trochę inaczej. Wyczułem trochę arogancję od tych żydów. Poza tym nie miałem pojęcia o Judaizmie. Po prostu słyszałem że Żydzi są bardzo inteligentnymi ludźmi, którzy są najczęściej bankierami i mają dużo pieniędzy. Też słyszałem o tym że Izrael ma najlepszą armię na świecie.

Czy wiesz, że judaizm i islam są do siebie bardzo podobne? Żydzi mają żywność koszerną (żywność przygotowaną zgodnie z żydowskimi zasadami), gdzie w Islamie mają żywność „Halal”. W Islamie dzieci są zachęcane w bardzo młodym wieku do studiowania Koranu w Madrasach. Tym czasem Żydzi mają swoją własną szkołę Jesziwa / Jesziwot, gdzie uczą się talmudu (żydowska książka religijna) .Judaizm i Islam są tak bardzo powiązane, ale wszyscy jesteśmy pokazani w telewizji i gazetach, jak bardzo Żydzi nienawidzą muzułmanie. To tylko informacyjnie

Małżeństwa aranżowane tylko w Indiach? Nie do końca..

W Indiach jesteśmy przyzwyczajeni do aranżowanych małżeństw. Prawie 99 procent naszych małżeństw są aranżowane. Byłem pozytywnie zaskoczony, gdy autorka również poślubiła w ten sposób. Kiedy buba(jej babcia) razem z rodziną wybrali dla niej partnera życiowego, zostało jej tylko akceptować swój los.

Historia silnej woli i odwagi

Autorka chciała być wolna od wszelkich oczekiwań, które zostały nałożone na nią od bardzo młodego wieku. Bywały dni, kiedy nie mogła słuchać muzyki, ani rozmawiać przez telefon, bo religia jest zakazała tego zrobić. Pomyślałem sobie” Kurczę niektóre z żydowskich kobiet dopiero mają żle. Hinduskie kobiety w Indiach nie mają tak tylu ograniczeń”. A to wszystko działało w Brooklynie w USA? Land of the free, home of the brave? Autorka i jej rodzina żyli w całkiem innym równoległym świecie w swojej małej dzielnicy żydowskiej.

Mogę odnieść się do autora w ogromnym stopniu. Tak jak Ona, chciałem opuścić mój dom, i oderwać się od ograniczeń nałożonych przez nasze Indyjskie społeczeństwo. Autorka chciała podróżować do Europy, zobaczyć świat. Musiała po cichu słuchać muzykę pop, jak już nikogo nie było w domu. Chciała czytać książki, ale jej kultura tego zabroniła. Kiedy chciała się uczyć na Uniwersytecie, musiała okłamywać męża, że ​​wybiera się na weekendowe warsztaty z biznesu.

W Indiach kobiety są przyzwyczajone do akceptacji swojego losu. Gdy ich mąż nie okaże się być kochającą osobą, którą wyobrażali sobie, kobiety najczęściej akceptują swoją sytuację jaką ona jest. Nie mają sił aby coś zmienić. Ale autorka była zdeterminowana. Kiedy miała dość tego, jak traktował ją swój mąż, miała odwagę mówić Stop!, i opuścić małżeństwo.

Dlaczego musisz przeczytać tą książkę?

Myślę że ta książka jest doskonałym przykładem tego, dlaczego nie powinniśmy ograniczać się do naszej kultury i naszych przekonań religijnych. Nasza religia i kultura nie muszą nas ograniczać do tego, kim chcemy być.

Zastanawiam się czemu w społeczności żydowskiej czy w Indiach mamy tak wiele ograniczeń? Powinniśmy się cieszyć że żyjemy w takim kraju jak Polska. Nie? Ok, może Polska nie jest tak bogata jak Stany, czy Izrael, ale czy wciąż nie mamy dużo więcej wolności niż żydzi czy amerykanie?(mówią że w Stanach ludzie mają wolność. Uważam że nie prawda) Każdym bądź razie, ta książka pozwala nam patrzeć na świat z innej perspektywy.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Follow

Get the latest posts delivered to your mailbox:

%d bloggers like this: