Vasudeva Kutumbakam

Trudne słowo, prawda? Moi znajomych z Polski jedynie co umieją powiedzieć po Hindusku to Malajalam, Malajalam, Malajalam, Malajalam, Malajalam 😀

A jak mój ojciec z mną rozmawia, to często coś powie, a na koniec dodaje -ski, bo on nic innego nie umie mówić po polsku 😀

Vasudeva Kutumbakam’ po Sanskrycku oznacza „Świat jest jedną rodziną”(The World is one family). Te dwa słowa często zjawia się w Hinduskich książkach świętych, takich jak Bhagawadgita

Czy wiesz, że Indie ma prawie 5000 lat historii? 🙂
Moja matka była nauczycielką z Historii. W szkole ledwo co zdałem Historie. Często na zaliczeniach zamiast prawdziwej historie napisać, odpowiadałem same bajki. Naprawdę.
Nie pamietam co zjadłem na obiad zeszły poniedziałek, czy jak spędzałem Piątek dwa tygodnie temu. Nasze życia nabierała takie tempo, że już nie wiemy co zrobiliśmy dwa tygodnie temu w poniedziałek. WIęc wiadomo jaka jest moja wiedza w zakresie Historii. Do ___ z przeproszeniem.
Tak czy siak krótko opowiem co to znaczy Vasudeva Kutumbakam.

Przez ostatnie 4800-5000 lat kilka różne Imperia rządziły Indie. KIlka z nich to dynastia Maurjów i Guptów, Rajputowie,  itd. Głównie lokalni Hinduskich królowie.

W latach 970-1000, Turscy/ Persowie zajęli Sindh (obszar dzisiejszego Pakistanu). W przeciągu około 700 lat tych najeźdźcy zajęli prawie 3/4 Indie. Świątynie hinduskie zostały zniszczone, i Persowie narzucali nam Islam. Albo zmieniasz swoją wiarę albo Ciebie nie było na tej ziemi. Delhi i większość innych znanych miast w Indiach podlegały pod Imperium Wielkich Mogołów. Oczywiście wielu Hindusi zostali zabitych w tych inwazjach. Muzułmańscy królowie często brali jeńców wojennych jako niewolników, a kobiety jako nagrody wojenne.

Znacie budynek Taj Mahal, prawda? Budynek znakiem Miłości. Został zbudowany przez Wielkich Mogołów. Najbardziej znany budynek w Indiach.

Potem przybyli Brytyjczycy w 1800 roku. Przez kolejne 145 lat byliśmy kolonią Brytyjską(East India Company). Nazywano nas firmą. Jest to wstydem dla nas do dzisiaj.

Największa liczba osób mówiących po angielsku na świecie znajduje się w Indiach. Brytyjczycy wraz z Portugalczykami, Francuzami mieli różne swoje kolonie w Indiach, i handlowali Hinduskami produktami takimi jak pieprz, złoto, jedwab i inne surowce z innymi krajami Europejskimi.

Persowie próbowali, Brytyjczycy próbowali. Francuzi, Portugalczycy. Ale Indie(Bharat po Hindusku) w roku 2019 dalej istnieje na mapie świata. Nawet po 1000 latach zbrodni, i zagranicznych inwazji Indie jako kraj nie zniknęła z mapy świata.

Wiem, że istnieje wiele stereotypów o Indie i Hindusów. Pracownicy call center, informatycy. A nasz śmieszny Angielski akcent potrafi rozmieszać prawie każdego. A kiwanie głowy? 😀 Brud na ulicach, biednych ludzi, slumsy itp. o Panie. Jest tego trochę.

Jak nawet mając tyle minusów, jestem dumny z tego pojęcia Vasudeva Kutumbakam. Nie jest ona oparta na agresji, a ma moc która jednoczyła całe Indie przez tyle tych inwazji i okupacji. Żadna zewnętrzna siła przez kilka tysięcy lat tego nie mogła zmienić.

To samo z Polską. Została ona zaatakowana przez trzy różne imperia. Rosyjskie, Pruskie i Austriackie. W pewnym momencie Polska znalazła się pod zaborami tych trzech wielkich imperiów. Nawet przez moment Polska zniknęła z mapy Świata. Ale wciąż mieliście odwagę wstawać i bronić swojego Państwa. Tak jak mój pradziadkowie Hindusi.

 

A tu na koniec, krótki wideo odpowiadając naszą historie przez ostatnie kilka 1000 lat.

( Wideo z Youtube. © Ollie Bye )

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Follow

Get the latest posts delivered to your mailbox:

%d bloggers like this: