Jak mnie zachwycił Woodstock.

Jak wiele z was wie, wspomniałem w programie Pytanie na śniadanie w TVP2 o Festiwalu Woodstock, który jest jedną z rzeczy, które najbardziej lubię w Polsce. Naprawdę, kocham Woodstock. W tym roku jadę tam po raz trzeci.

Jay, Hindus na jego pierwszy festiwal Woodstocku w Polsce.
Woodstock 2015- z piękną Panią ubrana w sari.

W tym roku Woodstock będzie inny. To może być ostatni Woodstock w Polsce. Kto wie? Wszyscy z nas wiemy, co robi obecnie rząd Polski, aby powstrzymać Jerzego Owsiaka od zorganizowania tego festiwalu. W tym roku minister narzucał dużo wymaganie Jurkowi, aby Jurek i zespół nie zorganizowali festiwalu. Jurek jest również osobą prowadzącą fundację WOŚP (wielka orkiestra świątecznej pomocy). Jestem naprawdę pod wrażeniem, ile rozwoju społecznego WOŚP przyniósł na rzecz poprawy tego kraju. Wielu dobrych ludzie w Polsce, oddawało krew na tym festiwalu. Zwykłe osoby, takie jak ja, są wielkimi entuzjastami tego festiwalu.

Co roku polski rząd podpisuje umowę z strażakami z Niemiec, aby mogli oni pomagać w kontrolowaniu tłumów ludzi na festiwalu i robić porządek na festiwalu Woodstock. W tym roku rząd nie podpisał tej umowy, aby szczególnie utrudnić Jurkowi Owszakowi w zorganizowanie tego festiwalu. Na szczęście Niemiecki rząd oferowali pomóc(charytatywnie) w organizowanie wporżądek na tego rocznego festiwalu(jak miło, dziękuję Niemcom!). Gdzieś przeczytałem, że w tym roku na festiwalu odbędzie się dużo protestów. Wszyscy wiemy, co się dzieje w obecnej scenie politycznej w Polsce. Mam nadzieję, że ten festiwal się nie skończy.

Jak mnie zachwycił Woodstock

Pamiętam mój pierwszy Woodstock. Słyszałem, że co roku w Polsce odbywa się taki festiwal o nazwie Woodstock, i że każdego roku uczestniczy w nich prawie milion osób. Od razu przyszło do mnie do głowy, pierwszy woodstock które sie odbywało w Stanach Zjednoczonych w Nowym Jorku w roku 1969. „Jak to możliwe, że Polska ma własny Woodstock? Czy to jest nawet legalne? ”Pomyślałem sobie. Ile z moich kumplów może mówić ze był na Woodstocku? Byłem bardzo zmotywowany, aby pojechać do mojego pierwszego Woodstocku. O, czy ja byłem pozytywnie zaskoczony?

Na tym festiwalu nie ma biletów. Tak! Jedynie co musisz zapłacić, to za jedzenie i ewentualnie woda, lub alkohol. Jest tak wiele zespołów grających na tym festiwalu z Polski i zagranicy. Na moim pierwszym festiwalu woodstock czułem się bardzo bezpiecznie. Ludzie są bardzo przyjaźni i nie ma agresji wogole. Ludzie wokół mnie są tam, aby cieszyć się muzyką i mieć czas swojego życia. Niektórzy przyjeżdżają na imprezę aby pić, ale nie robią skrywdę innym. Są tam w swoich obozach albo stoją i słuchają muzyki. W 2015 roku widziałem zespół Black label society, Decapitated i Within temptation. Nigdy nie zapomnę ten moment, kiedy wszedłem przed bramę, i decapitated zaczął grać. Nie mogłem uwierzyć, że idę na prawdziwy festiwal rockowy. Nigdy nie miałem okazji udać się na żadne festiwale rockowe w Indiach. Kiedy powiedziałem bratu, że wiedziałem Black label society, nie mógł uwierzyć. On chce kiedyś przyjechać do Polski i odwiedzić mnie i wspólnie pojechać na festiwal Woodstock.

Pokojowa wioska kryszny- gdzie ludzie śpiewają pieśni o Kryszny i ramy. Można tam jeść pyszne jedzenie.
Pokojowa Wioska Kryszny na Woodstocku.

Pokojowa Wioska Kryszny

Jedną z rzeczy, które zaskoczyło mnie w Woodstocku, było Pokojową Wioskę Kryszny. Jest znany z bardzo smacznego posiłku wegetariańskiego. Mężczyźni i kobiety ubierają się w tradycyjne indyjskie stroje i tańczą się na pieśni o Krishnie i Ramy. Co roku jest scena, na którym zespół składający się z Hindusów i Polaków, śpiewają i grają pieśni o Kryszny i Ramy. Kiedy zobaczyłem ludzi tańczących i śpiewających „hare kryszna, hare hare, kryszna kryszna hare hare”, myślałam: „co się tutaj dzieje?”. Ludzie na scenie spiewają i wchodzą na jakąś trybie transu. Większość ludzi przyjeżdżających tam są hipisami(nie mam nic przeciw hipisom). Innym ciekawym punktem przyciągania jest człowiek, który odpowiada na pytania młodych widzów. Jest taki pokój, w którym człowiek ubrany jako guru(sannjasin), odpowiada na pytania od młodych widzów koncertowych. Ten człowiek ubrany jest jak Pandit(mędrzec hinduski). Miałem okazję słuchać tego Pana, i co on miał do powiedzenia o życiu i jego znaczeniu w ogóle. To było całkiem interesujące. Ale przeważnie ludzie przychodzą, aby siedzieć i jeść posiłek, który właśnie kupili na miejscu (nie ma innego miejsca do siedzenia w wiosce Hare Kryszna). To było naprawdę śmieszne 🙂

W Indiach Hare Kryszna jest jak Świadek Jehowy w Polsce. Zabawne jest to, że nie mamy kobiet ubranych w sari, lub mężczyźni ubrani jak Sanjasinowie, tańcząc po ulicach, śpiewając o Ramy i Krysznie. Większość kobiet i mężczyzn tańczą i śpiewają o królową krysznę w Woodstock, pijąc alkohol i paląc marihuanę. Ja rozumiem co się dzieje. Ludzie na tym festiwalu cieszą się i doświadczają nowych rzeczy. Nie będę nikogo oceniał. Jestem całkiem pewny, że Kryszna i Rama im wybaczy 🙂

W czwartek jadę na tegoroczny festiwal Woodstock. Jak tylko wrócę, napiszę o swoich doświadczeniach. Jeśli wybierasz się do Woodstock, widzimy się w środku. Zaraz będzie ciemno!!!!!

2 komentarze

 1. Ewa

  01/03/2020 at 20:06

  Ludzie Hare Kryszna to wyznawcy Wisznuizmu (Hinduizmu). To nie są Świadkowie Jehovy to prawdziwi polscy Hinduisci wierzący w Vedy i Sanathana Dharma. Głoszenie na ulicy praktykowali już w 16 wieku w Bengalu Zachodnim. Ich ruch założył Sri Krishna Chaitania Mahaprabhu. Hari Om Tat Sat.

  1. Ewa

   01/03/2020 at 20:08

   Bardzo fajny blog, Super

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Follow

Get the latest posts delivered to your mailbox:

%d bloggers like this: