Zwyczaje Hinduskie – Podział roli płciowe

W Indiach mężczyźni i kobiety mają jasno określoną role w społeczeństwie. W tym poście chciałbym napisać o rolę  mężczyzn i kobiet w naszym domu.

Zwyczaje Hinduskie – Podział roli płciowe

Mężczyźni w Indiach nie mogą gotować w kuchni. Większość rodzin z klasy średniej ma Pani pomocnika, która przychodzi rano i pomaga w kuchni. Ona by wchodziła codziennie do 2/3 domów w okolicy i ma w obowiązkach sprzątanie, gotowanie obiadu i kolację, a także zakup świeżej ryby i mięso. Ona by została w każdym domu przez 2-3 godziny codziennie. To może wydawać się dziwne dla wielu Polaków. ”Hindusi mają taki luksus aby zatrudnić Pani pomocnika w Kuchni?”  Podstawowa płaca dla wielu z tych pomocników wynosi około 200-300 złotych miesięcznie.. Więc nie kosztuje fortuny, gdzie w Polsce lub w Europie kosztowałoby to nie zła suma.

Mój dziadek ani razu nie wchodził do kuchni w swoim życiu. Nawet nie zrobił filiżanek herbaty, i ma 87 lat. Pewnie się zastanawiasz, dlaczego Hindusi mężczyźni tacy są? Dlaczego nie mogą coś ugotować w kuchni dla swojej rodziny? To nie jest tak jak wam się wydaje. Pozwól mi wyjaśnić..

Gdybym wszedł do kuchni w moim domu, moja matka i Pani pomocnika by mnie wyganiali z kuchni. To tak, jakby dla nich ujma i wstyd. Nie wolno mi niczego gotować w blacie kuchennym. Jak byłem nastolatkiem, musiałem zrobić kanapkę po cichu kiedy moja matka i ojciec poszliby spać. Jeśli po kolację myję swoje talerzy, wtedy jest w porządku. Ale muszę przekonać matkę i babcię, że robię dla nich coś dobrego. Ich tłumaczenie- „Jak nasz syn może umyć naczynia? Mamy tutaj pomocników za to „.

Jeśli chodzi o zakupy, mogę pójść do sklepu aby kupić drobne produkty dla mojej matki lub babci. (pod warunkiem że to nie wynosi kilka kilogram zakupów) Większość zakupów spożywczych w naszym domu zrobi mój ojciec. On by zrobił zakupy samemu i woziłby samochodem do domu. Pamiętam, że oferowałem rodziców pomóc przy zakupach spożywczych. Powiedzieli że nie jestem na tyle dorosły, żeby robić zakupy. Nie będę wiedział co kupić i ile. Nic nie mogłem zrobić żeby to zmienić.

W grudniu odwiedziłem Indie, i chcę z wami podzielić jedną ciekawą historię. Ponieważ moi dziadkowie są już starsi, kobiety w naszej rodzinie pomagają im codziennie. Jak zobaczyłem ile rzeczy musi wykonać moja matka aby im pomóc, zapytałem czy mogę sam pójść do marketu i wozić produkty tuk-tukiem(znacie to? W Anglii są). Wszyscy stwierdzili że jestem za młody na to. Przypomniałem im, że zrobię wszystkie zakupy w Polsce samemu. Co tydzień niosę 2-3 kg plastikowych torebek ze sklepu do domu…… Nie ma szans. Po prostu nie mogli zaakceptować faktu, że młody człowiek musi wykonać tę całą pracę. ”oszalałeś?” Więc moja matka i Pani która pomaga w kuchni poszli razem na zakupy.

Kiedy wziąłem miotłę do czyszczenia podłogi aby odkurzyć, prawie moja matka mnie uderzyła z tą miotłą. Poważnie! Ojciec może i jeszcze miałby szans pomóc mojej matce, ale ja ani mój brat nie.

Tymczasem w Polsce i na Zachodzie, mimo że kobiety są najczęściej szefami w kuchni, nie oznacza to się że tylko oni mają w obowiązkach gotowanie, czy odkurzanie. Kiedy mężczyzna wraca do domu wcześniej niż jego kobieta, często wchodzi do kuchni i robi spaghetti i sos boloński (lub coś co jest łatwiejsze niż lepienie pierogów 🙂 ) Kobiety się cieszą że mężczyźni robią coś, aby im pomóc. Rola jest podzielona prawie 50-50. Mężczyźni mogą wejść do kuchni i przygotować dania dla całej rodziny. Nie ma w tym nic złego. To nie jest ujmą dla kobiet. Jest dokładnie na odwrót. Czują się szczęśliwi, że mężczyźni przejmują część odpowiedzialności w domu.

Jeśli ktoś mówi, że rola kobiet w Europie jest ograniczona tylko do kuchni i opieki nad dziećmi, to by tobie wyśmiali. Kobiety w Polsce są szefami w domu i nie tylko. Potrafią wile rzeczy zrobić i nie mają żadnych przeszkód ani rol wyznaczonych przez społeczeństwo.

Dzieci w Polsce mają swoje obowiązki. Praca w ogrodzie, zakupy w sklepach spożywczych itd.. Chłopcy i dziewczęta muszą myć naczynia, wyrzucać śmieci, karmić domowe zwierzęta.. Od młodego dzieci są zachęcani do pomóc mamie lub tacie. To sprawia że ​​czują się odpowiedzialni za siebie.

2 komentarze

 1. Jowita

  12/11/2020 at 19:14

  Mój mąż jest Hindusem i codziennie gotuje dla całej naszej rodziny! Tak samo jego brat (który mieszka w Indiach) – gotuje i dla siebie, i dla dzieci. To jakiś wyjątkowy egzemplarz mi się trafil? 😀

  1. Hindus w Polsce

   17/11/2020 at 20:18

   ale znalazła Pani męża. 🙂 Wyjątkowy zdecydowanie jest.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Follow

Get the latest posts delivered to your mailbox:

%d bloggers like this: