Nie tak dawno temu skontaktowała się ze mną agencja PR-owa z Wrocławia. Szukali osobę z Indii do napisania krótką recenzję na temat książki „Księga dharmy- podejmowanie świadomych decyzji”. Bardzo się cieszyłem że dostałem taką możliwość. Więc prosiłem o przysłanie mi jednego egzemplarza.
Około 2 lata temu mój dziadek dał mi książkę o nazwie Ramajanam jako prezent. Była to książką napisana w języku malajalam(mój ojczysty język). Na początku książki była recenzja napisana przez znanego autora. Właśnie ta recenzja mi dała pojęcie odnośnie tego, jak mam budować początek i końca jeśli chodzi o pisanie własną recenzję.
Zanim zacząłem napisać recenzję, chciałem się upewnić że moja recenzja była dokładna i przede wszystkim dobrze zrozumiała dla czytelników. Więc przeczytałem książkę dwa razy przed rozpoczęciem procesu. Przeczytanie książki po raz drugi dało mi więcej perspektywy na temat książki.
Recenzja książki Księga dharmy- podejmowaniu świadomych decyzji
Księga Dharmy, autor Simon Haas, wydawnictwo Manendra.
Dharma w hinduizmie (i także w buddyzmie, dżinizmie i sikhizmie) oznacza zachowania które są zgodne z podstawowych zasad etycznych- obejmujących obowiązki, prawdziwego postępowania i zasady dotyczące właściwego sposobu zachowanie w życiu. Ostatnio moja przyjaciółka zapytała mnie o Dharmę. Przez około 5 minut próbowałem znaleźć odpowiednika w języku Polskim, i nie byłem w stanie jej odpowiedzieć . Okazuje że nie istnieje słowa w zachodnich językach które pozwala nam wytłumaczyć słowo ‘Dharma’.
W różnych etapach w życiu musimy zmagać się z różnymi trudnościami. W takich czasach jak powinniśmy praktykować Dharmę w naszym życiu, to właśnie pokazuje nam Simon Haas, poprzez swoją książkę Księga Dharmy. Kiedy bóg Rama wiele razy w swoim życiu musiał przeżyć różne problemy, nie porzucił swojej zasad Dharmy. Ta książka pokazuje nam jak możemy żyć jak bóg Rama w naszym życiu codziennym .
Simon mieszkając w Indiach przez ponad dekadę, intensywnie studiował starożytne wedyjskie teksty w języku sanskryckim, i nauczył od Hinduskich mędrców i zbudował ogromną wiedzę na temat Dharmy. Zamiast używać skomplikowanej terminologii, skomponował tą książkę w sposób łatwo do zrozumienia dla czytelników. Używając krótkich opowieści i doświadczeń z własnego życia, autor stara się zwiększyć wiedzę na temat Dharmę dla przeciętnego czytelnika.
Jako Hindus, miałem do czynienie z Dharmą zarówno w szkole, jak i w domu. Kiedy byliśmy młodzi, nasze babcie i nauczyciele opowiadali nam krótkie opowieści o Dharmie. Normalnie tylko ludzie którzy znają język sanskrytu mogli studiować Dharmę w detali. Dla Polaków, którzy nie mają wystarczającej dużo znajomości starożytnego języka sanskryckiego, ta książka napisana przez Simona haasa jest wspaniałą rzeczą.
Ta książka została opublikowana głównie dla czytelników, którzy nie są zainteresowani czytaniem książek z tekstami wedyjskimi lub Hinduskiej mitologii. Mimo że znałem język polski, początkowo obawiałem się czy będę w stanie zrozumieć książkę w całej jej esencji. Księga Dharmy jest łatwo do czytania, i każdy czytelnik mógłby zabrać ze sobą coś wartościowego. Nie ważne z jakiego środowiska on/ona pochodzi.
Jakiś przykłady odnośnie tego, jak faktycznie ta książka mnie służyła w życiu codziennym? Co mi dało do myślenia?
Codziennie jesteśmy bombardowani milionami myślami przez każdą minutę naszego życia. Nie ważne czy jedziemy tramwajem, czy autobusem, czy nawet i jak jesteśmy w pracy. Niektóre głosy krytykują nas i mówią „Jesteś złym człowiekiem” lub „Nie musiałeś/ musiałaś tego mówić. Ale zawiodłeś mnie”. Jak usłyszymy te głosy dziennie 100 razy, mamy tendencję do wierzenia w nie. Simon Haas mówi że właściwie to są tylko myśli. Problem się zaczyna, gdy zaczynamy wierzyć w te myśli. Wtedy zdałem sobie sprawę, jak często pozwalałem sobie aby moje myśli definiowały mnie i moje życie. ”Kim tak naprawdę jestem bez tych negatywnych myśli? Może nie powinienem definiować moją osobę poprzez te myśli?’’ Kiedy słuchamy radia i nam się nie podoba muzykę którą słuchamy, to zmieniamy stacje nie? Tak samo książka mówi nam żebyśmy w życiu też zmienili nasze negatywne myśli na lepsze. Co prowadzi mnie do następnego przykładu
Niestosowania przemocy
Kiedy myślimy o przemocy, najczęściej pierwszą rzeczą która przychodzi do nas do głowy jest przemoc fizyczna. Poza przemocą fizyczną, Dharma mówi o unikaniu przemocy psychicznej. Przemoc psychiczna obejmuje ocenianie i krytykowanie innych. Jak często mamy skłonność do krytykowania innych na co dzień? Cytuję wam jeden fragment z książki: “Chodzimy po świecie, oceniając innych i wytykając im ich błędy. Określamy innych przez pryzmat ich przywar. Gdzieś poza ideami czynienia dobra i złą znajduje się przestrzeń. Tam się spotkamy. Ta przestrzeń o której mówimy, jest całkowicie wolna od oceń i osądów. To pole Niestosowanie przemocy
”Gdy mierzymy wartość innych poprzez dokonywanie oceny, sprowadzamy ich, a zarazem siebie, do poziomu artykułów w sklepie. Nawyk ocenianie zatem nie wspiera życia, ale je neguje. Zawsze gdy oceniamy innych, porównując ich ze sobą, umniejszamy także siebie.”
Czy to nie jest piękne? Daje nam coś do myślenia nie? Są te przykłady które nam pozwala być miłym w stosunku do innych. Odtąd zacząłem czytać tą książkę, zostałem bardziej wrażliwy do sam siebie i także do innych. My potrzebujemy więcej miłości nie tylko w stosunku do naszego zachowania do innych, ale i także do samego siebie.
Ta książka trafiła w mojej ręce kiedy się zmagałem z różnymi trudnościami w swoim życiu. Kiedy akurat miałem dużo pytań w głowie i zabrakło mi odpowiedź na wiele tych problemów, otrzymałem kopię od wydawców. Chciałbym serdecznie podziękować autora Simon Haas i wydawcom Manedra za możliwośc napisania recenzji na temat tej książki.
książkę można kupić tutaj- Wydawnictwo manendra